Noslēguma darbu reģistrs
  
Studiju darba apraksts
Studiju veids bakalaura akadēmiskās studijas
Studiju programmas nosaukums Ķīmijas tehnoloģija
Nosaukums Iekšmolekulāru nukleofīlu saturošu propargilsilānu tandēma sililgrupas 1,2-nobīde–ciklizēšana
Nosaukums angļu valodā Tandem 1,2-silyl shift–cyclization of propargylsilanes containing intramolecular nucleophile
Struktūrvienība 14000 Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte
Darba vadītājs Māris Turks
Recenzents Dmitrijs Čerņaks
Anotācija Bakalaura darbā aprakstīta 1,2-sililgrupas migrācija nukleofīlu saturošos propargilsilānos, kas rezultējas ar jaunu tetrahidrofurānu un pirolidīnu iegūšanas metodi. Eksperimentējot ar dažādiem elektrofīlu avotiem un reakciju temperatūrām, atrasti efektīvi apstākļi šo heterociklu iegūšanai no propargilsilāniem tandēmā 1,2-sililgrupas migrācijas un ciklizācijas procesā. Literatūras apskatā apkopotas dažādas metodes tetrahidrofurānu un pirolidīnu sintēzei, liekot uzsvaru uz metodēm, kurās tiek veikta iekšmolekulāra ciklizācija, nukleofīlam uzbrūkot elektrofīlajam centram, kā arī reakcijām, kurās notiek pārgrupēšanās reakcijas, kā arī citas efektīvas metodes tetrahidrofurānu un pirolidīnu iegūšanai. Kopskaitā tika iegūti 15 jauni savienojumi, starp kuriem ir 5 tetrahidrofurānu atvasinājumi, 2 pirolidīnu atvasinājumi, 1 triazolo[1,5-a]piperidīna atvasinājums, 1 silildiēns, kā arī 6 nukleofīlu saturoši propargilsilāni. Bakalaura darba apjoms ir 86 lpp. Darbs satur 46 shēmas, 11 tabulas un tajā izmantoti 52 literatūras avoti.
Atslēgas vārdi NUKLEOFĪLU SATUROŠI PROPARGILSILĀNI, 1,2-SILILGRUPAS MIGRĀCIJA, STARPMOLEKULĀRA SILILĒŠANA, IEKŠMOLEKULĀRA SILILĒŠANA, IEKŠMOLEKULĀRA CIKLIZĀCIJA, ELEKTROFĪLI, TETRAHIDROFURĀNI, PIROLIDĪNI.
Atslēgas vārdi angļu valodā NUCLEOPHILE CONTAINING PROPARGYLSILANES, 1,2-SILYL MIGRATION, INTERMOLECULAR SILYLATION, INTRAMOLECULAR SILYLATION, INTRAMOLECULAR CYCLISATION, ELECTROPHILES, TETRAHIDROFURANS, PYRROLIDINES.
Valoda lv
Gads 2020
Darba augšupielādes datums un laiks 28.07.2020 16:03:50