Noslēguma darbu reģistrs
  
Studiju darba apraksts
Studiju veids bakalaura profesionālās studijas
Studiju programmas nosaukums Aviācijas transports
Nosaukums Tālvadības gaisa kuģa tuvas darbības zemes novērošanas sistēmas izstrāde
Nosaukums angļu valodā Developing a Short-Range Ground Surveillance System for a Remotely Piloted Aircraft.
Struktūrvienība 25100 Aeronautikas institūts
Darba vadītājs Deniss Brodņevs
Recenzents Inzenieris, Konstantins Klemjato
Anotācija Uz doto brīdi tālvadības gaisa kuģi ir guvuši ļoti plašu pielietojumu. Mūsdienās bezpilota lidaparātu tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, diemžēl šī iemesla dēļ palielinās arī šādu gaisa kuģu lidojuma drošības riski. Vairākas šādas iekārtas funkcijas, kas nodrošina augstāku tās lidojuma drošību un atvieglo manevrēšanas spējas, ir atkarīgas no informācijas par lidojuma augstumu. Tāpēc informācija par faktisko lidojuma augstumu ir ļoti svarīga. Tomēr parasti izmantotie attāluma mērīšanas sensori nosaka relatīvo gaisa kuģa augstumu attiecībā pret tā sākotnējo pozīciju, kā arī tiem ir noteikti attāluma un izšķirtspējas ierobežojumi. Tādējādi par šī darba mērķi tika izvirzīts izstrādāt tādu frekvences modulēta nepārtraukta viļņa (FMCW) radara balstītu zemes novērošanas sistēmu, kas ne tikai nosaka gaisa kuģa faktisko augstumu attiecībā pret zemes virsmu, bet arī spēj atklāt dažādus novērošanas zonā esošus objektus, kas kā lidojuma šķēršļi apdraud tā lidojuma drošību. Izstrādājot bakalaura darbu, tika iegūts priekštats par FMCW radara darbības principiem, tam raksturīgajiem signāliem un to spektru īpatnībām. Balstoties uz to, tika izvēlēti un aprēķināti sistēmai raksturīgo tehnisko parametru veidi un vērtības tā, lai tie atbilst sākotnēji paredzētajiem darbības apstākļiem un nodrošina vajadzīgās funkcijas. Pamatojoties uz šiem noteiktajiem parametriem un analizējot šī brīža tirgus piedāvātos risinājumus, tika piemeklētas atbilstošākās komponentes priekš sistēmas projektēšanas. Bakalaura darba kopējais apjoms ir 68 lappuses, kurās ietverti 33 attēli, 2 tabulas, 95 formulas un 13 izmantotie literatūras avoti.
Atslēgas vārdi Tālvadības gaisa kuģis, radars, frekvences modulācija, FMCW, augstuma mērīšana, pārveidotais signāls, frekvenču joslas platums, izšķirtspēja pēc attāluma.
Atslēgas vārdi angļu valodā Remotely piloted aircraft, radar, frequency modulation, FMCW, altitude measurement, converted signal, bandwidth, distance resolution.
Valoda lv
Gads 2019
Darba augšupielādes datums un laiks 31.05.2019 08:48:51