Noslēguma darbu reģistrs
  
Studiju darba apraksts
Studiju veids maģistra akadēmiskās studijas
Studiju programmas nosaukums Datorsistēmas
Nosaukums No topoloģiskā funkcionēšanas modeļa un BPMN iegūto CIM transformēšanas metožu uz PIM salīdzinoša analīze MDA kontekstā
Nosaukums angļu valodā Comparative Analysis of Methods for Transformation of CIM Based on Topological Functioning Model and BPMN to PIM in the Context of MDA
Struktūrvienība 12300 Lietišķo datorsistēmu institūts
Darba vadītājs J.Osis, Dr.habil.sc.ing.
Recenzents Dr.sc.ing., prof. M.Kirikova, RTU MISIK
Anotācija Objektu vadības grupas (OMG) modeļu vadāmā arhitektūra (MDA) piedāvā no skaitļošanas neatkarīgu skatu uz informācijas sistēmu. No skaitļošanas neatkarīgs modelis (CIM) tiek pielietots, lai specificētu prasības un lai aprakstītu, kā plānotā informācijas sistēma strādā tās vidē (biznesā). MDA pamatsastāvdaļa ir modeļu transformācija. CIM var transformēt uz no platformas neatkarīgu modeli (PIM), kas attēlo informācijas sistēmas projektējumu. Topoloģiskais funkcionēšanas modelis (TFM) programmatūras izstrādei ir pieeja, kas atbalsta MDA principus un pielieto matemātiski formālu modeli CIM līmenī – TFM. Mūsdienās biznesa procesa modelis un notācija (BPMN) ir populāra modelēšanas valoda, un vairākas programmatūras izstrādes pieejas pielieto to CIM modelēšanai. BPMN, pretstatot TFM, nav matemātiskās bāzes. MDA ieviešana ir viens no soļiem cīņā ar programmatūras krīzi. Taču krīze joprojām netika atrisināta. Darbā tiek apskatīta ideja, ka programmatūras izstrādes rezultātus var uzlabot, pielietojot matemātiski formālus modeļus CIM līmenī. Tāpēc darba mērķis ir salīdzināt TFM pieeju ar BPMN pieejām, un noskaidrot pieeju īpatnības. Salīdzinājums skar CIM modelēšanu un transformāciju uz PIM. Darbā tiek izpētīta TFM pieejas attīstība. TFM pieejas apskats palīdzēja definēt 4 kritērijus pieeju salīdzinājumam. Autors atrada 8 BPMN pieejas, kas atbalsta MDA principus un nodrošina CIM → PIM transformāciju. Viena no BPMN pieejām tika salīdzināta ar TFM pieeju uz piemēra bāzes. Salīdzinājums uz piemēra bāzes palīdzēja izvirzīt 5 papildu kritērijus. Galu galā, TFM pieeja un 8 BPMN pieejas tika salīdzinātas savā starpā un tika noteiktas pieeju īpatnības. Salīdzinājuma rezultāts atklāj jaunus pētījumu virzienus – tas norāda, kādi ir trūkumi pieeju izstrādātā teorijā. Turklāt, iegūtas zināšanas par pieeju īpatnībām var palīdzēt izvēlēties pieeju pielietošanai praksē. Dokumentā ir 103 lappuses, 25 attēli, 11 tabulas, 3 pielikumi un 130 nosaukumu informācijas avoti.
Atslēgas vārdi Topoloģiskais funkcionēšanas modelis, TFM, Modeļu vadāmā arhitektūra, MDA, BPMN, CIM, PIM, Transformācija no CIM uz PIM, Programmatūras izstrādes pieeju salīdzinājums.
Atslēgas vārdi angļu valodā Topological functioning model, TFM, Model driven architecture, MDA, BPMN, CIM, PIM, CIM to PIM transformation, Comparison of software development approaches.
Valoda lv
Gads 2016
Darba augšupielādes datums un laiks 31.05.2016 14:45:56