Graduate papers
  
Description of the graduate paper
Form of studies Professional Bachelor
Title of the study programm Computerised Control of Electrical Technologies
Title in original language "UV-C gaismas diožu un lampu dezinfekcijas ierīču prototipu ar lietotāja drošības sistēmas risinājumu izstrādāšana, salīdzināšana un analīze"
Title in English " Development, comparison and analisys of UV-C LED and lamp disenfection device prototypes with safety solution to user"
Department Institute of Industrial Electronics and Electrical Engineering
Scientific advisor Antons Patļins
Reviewer Ansis Avotiņš
Abstract Šī darba mērķis ir izstrādāt UV-C gaismas diožu un lampu dezinfekcijas ierīču prototipus ar lietotāja drošības sistēmas risinājumu tos salīdzināt un analizēt. Darbā veikts literatūras apskats par vīrusu un baktēriju izplatības ierobežošanu, izmantojot dažādas dezinfekcijas metodes. Sīkāk izpētīta dezinfekcija, izmantojot īsviļņu ultravioleto (UV-C) gaismas spektru un tā ietekmi uz materiāliem un cilvēka organismu. Lai sasniegtu mērķi, izstrādāti divi prototipi, kas spēj veikt virsmu un gaisa dezinfekciju sabiedriskajā transportā, izmantojot UV-C spektra starojumu. Prototipu korpusu dizaini vai to daļas veidotas programmatūrā Autodesk Fusion 360, savukārt spiesto elektronisko plašu dizaini izstrādāti programmatūrā Autodesk Eagle. Prototipos izmantoto starojuma avotu spektri tika pārbaudīti ar spektroskopu Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta Biofotonikas laboratorijā, savukārt dezinfekcijas efektivitāte tika noteikta Rīgas Tehniskās universitātes Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijā. Mikrobioloģijas testiem tika izmantotas divas dažādas baktēriju kultūras: E.coli un S.aureus. Lai UV starojums neietekmētu sabiedriskā transporta pasažierus, prototipi tika aprīkoti ar drošības sistēmām, kas nepieļauj UV-C starojuma iedarbību uz cilvēkiem. Lai noteiktu iekārtu energoefektivitāti, tikai veikti jaudas mērījumi pirms prototipu barošanas un vadības elementiem viena cikla laikā un jaudas mērījumi uz starojuma avotiem viena cikla laikā. Darbā aprakstītas metodes iekārtu komponenšu testiem, izmantotie materiāli un to izvēles pamatojums, kā arī un izstrādāto prototipu nozīmīgākie parametri. Abi izstrādātie prototipi ir veiksmīgi izmantojami virsmas un gaisa dezinfekcijai.. Izstrādāti ieteikumi uzlabojumiem, kas veicami, lai prototipus varētu pilnveidot līdz iekārtām, kuras varēs droši izmantot sabiedriskajā transportā. UV-C starojums ir iedarbīga dezinfekcijas metode un ir jāturpina meklēt veidi, kā to pielietot arvien plašāk, vienlaicīgi arī meklējot veidus, kā pasargāt citas dzīvās būtnes no starojuma ietekmes. Šī zinātniskā darba rezultāti aprakstīti 2 zinātniskajās publikācijās, un par tām autors ir uzstājies ar mutisku ziņojumu 3 zinātniskajās konferencēs (7., 8. un 9. pielikums). Kopā šajā darbā iekļauti: 33 attēli, 6 tabulas un 11 pielikumi; tā apjoms ir 105 lapaspuses.
Keywords UV, UV-C, COVID-19, Dezinfekcija, LED, Hg, Dzīvsudrabs, Transports, Sabiedriskais
Keywords in English UV, UV-C, COVID-19, Disinfection, LED, Hg, Mercury, Transport, Public
Language lv
Year 2022
Date and time of uploading 18.05.2022 16:11:52