Graduate papers
  
Description of the graduate paper
Form of studies Professional Bachelor
Title of the study programm Computerised Control of Electrical Technologies
Title in original language "Mazas jaudas vēja turbīnas vadības sistēmas izstrāde ņemot vērā bateriju uzlādes līmeni un ģeneratora rotācijas ātrumu"
Title in English "Development of low power wind turbine control system with battery level and generator revolutions per minute feedback loops"
Department Institute of Industrial Electronics and Electrical Engineering
Scientific advisor Mihails Gorobecs
Reviewer Kristaps Vītols
Abstract Viens no perspektīvākajiem atjaunojamiem resursiem ir vēja enerģija. Lielas jaudas vēja turbīnu izmanošana ir pieredzējusi strauju izaugsmi pēdējo 20 gadu laikā, kura ir balstīta uz tehnloģiskām inovācijām pēdējo 50 gadu laikā. Turpretī mazas jaudas vēja turbīnas nav piedzīvojušas būtiskas tehnloģikās inovācijas. Mazas jaudas vēja turbīnās, galvenokārt, izmanto mehāniskas vadības sistēmas, kurām ir būtiski trūkumi, kuri atšķiras no izmantotās vadības sistēmas. Mazas jaudas vēja turbīnas ir iespējams pielietot apstākļos, kuros citi enrģijas ražošanas veidi ir neizdevīgi. Šādus apstākļus raksturo maza pieejamā zemes teritorija un vidējs vēja ātrums (8 līdz 12 m/s). Šī darba ietvaros tika izveidota jauna vadības sistēma, kas ir analoga lielas jaudas vēja turbīnu vadības sistēmām, bet atbilst prasībām, kas pastāv mazas jaudas vēja turbīnām. Darba gaitā tika izveidots fizisks mazas jaudas vēja turbīnas modelis ar vadības sistēmai nepieciešamo programmatūru. Darbā izveidotās vadības sistēmas galvenā atšķirība no industrijā izmantotajām, ir ar soļa dzinēju vadāma vēja turbīnas aste. Šī modeļa testēšanas laikā tika pierādīta izveidotās vadības sistēmas spēja regulēt vēja turbīnas rotācijas ātrumu un bateriju uzlādes līmeni atkarībā no vēja turbīnas astes pagrieziena lenķa.
Keywords Vēja turbīna, vadības sistēma, vēja enerģija
Keywords in English Wind turbine, control system, wind energy
Language lv
Year 2020
Date and time of uploading 22.06.2020 11:47:36