Graduate papers
  
Description of the graduate paper
Form of studies Professional Bachelor
Title of the study programm Business Logistic
Title in original language „Tirdzniecības un iepirkumu plānošanas process un tā ietekme uz ātrās aprites preču segmenta biznesa rādītājiem”
Title in English “Sales and operational planning process and its impact on main business key performance indicators”
Department 22000 Faculty of Engineering Economics and Management
Scientific advisor Dmitrijs Solovjovs
Reviewer Lekt. A.Starčenko
Abstract Bakalaura darba autore Inita Drēziņa izstrādāja darbu, kura temats ir “ Tirdzniecības un iepirkumu plānošanas process un tā ietekme uz ātras aprites preču segmenta biznesa rādītājiem”. Bakalaura darba mērķis ir Baltijas tirdzniecības un iepirkumu plānošanas procesa ietekmes un pilnveidošanas iespēju noteikšana uz ātras aprites preču segmenta biznesa rādītājiem. Bakalaura darba pētījuma objekts ir Baltijas ātras aprites preču segmenta uzņēmumu tirdzniecības un iepirkuma process. Bakalaura darba priekšmets ir procesa darbību mērījumi un to ietekme uz biznesa rādītājiem. Tirdzniecības un iepirkuma procesa plānošanas kvalitātes rādītāji ir plānošanas prognozes kvalitātes (forecast accuracy) rādītājs, plānošanas kļūda (BIAS) un klientu servisa līmenis. Galvenie tirdzniecības un iepirkumu plānošanas kvalitātes ietekmējošie faktori ir šādi: (1) ātras aprites preču krājumu atlikumi vairumtirdzniecības ķēžu pārvaldībā, (2) pārdošanas veicināšanas apjomu sadalījums pa iepirkumu nedēļām, jo īpaši, ja aktivitāte sākas vienā kalendārajā mēnesī un beidzas citā, (3) dažādās pārdošanas (sell out) vidējo pārdošanas aprēķina metodoloģijas. Bakalaura darba autore iesaka ātras aprites preču segmenta uzņēmumiem ieviest šādus procesa darbību papildinājumus. Pirmkārt, plānošanā noteikt klientu krājumu līmeņa mērķus un izmantot tos pārdošanas prognožu plānošanā, kas ļautu uzlabot plānošanas prognozēs kļūdas (BIAS) rādītāju par 1.5% - 6.0% no kopējā uzņēmuma mēneša apgrozījuma. Otrkārt, veikt kopīgu ikmēneša akciju apjomu un iepirkumu plānošanu sadarbībā ar mazumtirdzniecības ķēdēm, kas novērstu plānošanas ietekmi uz uzņēmuma mēneša apgrozījumu no 11.9 % - 29.7%. Treškārt, ja abi sadarbības partneri vienojas par vienādu pārdošanas apjomu metodoloģijas aprēķinu, tas novērš prognozēs kļūdas (BIAS) ietekmi uz apgrozījumu par 0.65% no kopējā uzņēmuma apgrozījuma un uzlabo servisa līmeni par 1.4%, saistot to ar līgumsoda samazināšanos. Ierobežojumu dēļ bakalaura darbā nebija iespēja aprēķināt procesa rādītāju ietekmi uz visām loģistikas darbībām, piemēram, noliktavas un transporta pārvaldību un ar to saistītām izmaksām. Bakalaura darbs sastāv no 3 nodaļām, tā apjoms ir 68 lappuses. Tajā ir iekļauti 15 attēli, 34 tabulas. Darbā ir uzmantotas 16 bibliogrāfiskā saraksta vienības.
Keywords Tirdzniecības un iepirkumu plānošanas process, procesa darbību mērījumi, uzņēmuma struktūrvienību sadarbība un atbildības.
Keywords in English Sales and operations planning process, key performance indicators of process, cooperation and responsibilities within organization
Language lv
Year 2018
Date and time of uploading 18.05.2018 09:04:21