Graduate papers
  
Description of the graduate paper
Form of studies Bachelor
Title of the study programm Architecture
Title in original language Kritiskie faktori ilgtspējīgas arhitektūras projektēšanā un ekspluatācijā
Title in English Critical Factors in the Designing and Usage of Sustainable Architecture
Department Faculty of Architecture
Scientific advisor E. Bondars
Reviewer Dokt. A.Viļuma
Abstract Ilgtspējīgai arhitektūrai nepieciešams apmierināt pašreizējo paaudžu vajadzības, vienlaikus neapdraudot nākamās paaudzes, ietverot dabas, sociālos un ekonomiskos standartus un tehniskos aspektus. Ilgtspējības principi un parametri, pēc kuriem to vērtē, ir visiem pieejami, izceļot to pozitīvās iezīmes. Netiek pieminēti negatīvie ilgtspējīgas arhitektūras aspekti, kas var veidoties projektēšanas, būvniecības vai ekspluatācijas laikā, tādējādi noklusējot kritisko faktoru esamību un pastāvošos riskus. 1.nodaļā definēta ilgtspējīga arhitektūra, to veidojošie parametri, pētīti projektēšanas procesu ietekmējošie un apgrūtinošie iemesli un riski, kas rodas nepilnvērtīgas arhitektūras projektēšanas procesā, analizētas vadošās ilgtspējīgu ēku sertificēšanas sistēmas un to atšķirības. 2.nodaļā pētīta ilgtspējīgas saistība ar tehnoloģijām un to attīstību, gaisa kvalitāti un cilvēku ietekmējoši gaisa sistēmu darbība un ietekme, vides faktoru un gaisa kvalitātes ietekme uz cilvēka komfortu un veselību. 3.nodaļā analizētas četras intervijas ar iekštelpu kvalitātes projektēšanas speciālistiem, ilgtspējīgu ēku speciālistu un vides zinātnes un veselības speciālisti, vērtējot ilgtspējīgas arhitektūras kritisko faktoru, kas saistīti ar ilgtspējīgiem parametriem un to novērtēšanu, gaisa kvalitāti, arhitektūru un tehnoloģiju ietekmi uz cilvēka komfortu un veselību aspektiem. Darbā tiek apkopoti ilgtspējīgu arhitektūru ietekmējošie un kritiskie faktori, kas var izpausties projektēšanas un būvniecības laikā kā nekompetence, nepietiekams finansējums, neizpratne par piemērotu iekārtu vajadzību. Ekspluatācijas laikā klimatiskie faktori un vides iedarbība var veicināt negatīvu ietekmi uz ilgtspējīgu ēku, tās funkcijām, iekštelpu vides kvalitāti un cilvēka komfortu un veselību. Darbs rakstīts latviešu valodā, tā apjoms ir 70 lapaspuses, ieskaitot 7 attēlus un 9 tabulas, tam ir 6 pielikumi, un izmantoti 82 informācijas avoti.
Keywords ilgtspējīga arhitektūra, kritiskie faktori, negatīvās iezīmes, iekštelpu kvalitāte, tehnisko sistēmu projektēšanas.
Keywords in English sustainable architecture, critical factors, negative impacts, indoor quality, planning technical systems.
Language lv
Year 2018
Date and time of uploading 16.01.2018 00:06:45