Abstract |
Latvijas lauku reģionu iedzīvotāju skaitam ir tendence arvien samazināties, neskaitāmas lauku sētas tiek pamestas un ēkas lēnām sagrūst. Galvenais faktors, kas veicinātu cilvēku vēlmi dzīvot laukos, ir darba vietu nodrošināšana, tādēļ svarīgi ir attīstīt mazos vietējos biznesus. Otrs faktors, kas spēj pievērst sabiedrības uzmanību lauku videi kaut tikai informatīvā veidā ir lauku tūrisms.
Naukšēnu ābolu vīna darītava apvieno abas šīs lietas. Diplomprojektā veidots ābolu vīna darītavas komplekss, kurā ietilpst vīna darītavas ēka, ābolu un vīna pagrabi, degustāciju zāle, kā arī veiksmīgai tūrisma infrastruktūras attīstībai nepieciešamās naktsmītnes un restorāns, vajadzībām funkcionāli pakārtotas saimniecības ēkas.
Konkrētā novietne šim uzdevumam ir piemērota lielās platības dēļ, kas ļauj paplašināt esošos ābeļdārzus, gan veidot vīna darīšanai nepieciešamās telpas, kā arī tādēļ, ka teritorijas tiešā tuvumā atrodas dabas tūrisma objekti – savvaļas zirgu un taurgovju ganības, dabas taka. Teritorija ietilpst bioloģiskajā zemnieku saimniecībā, nodrošinot dabai draudzīgu saimniekošanu un ekoloģisku produkciju, tādejādi iekļaujot projektu aktuālajā ilgtspējības lauciņā.
Latvijā vīna darīšana gūst arvien lielāku popularitāti, vietējā tirgū redzami daudzi mēģinājumi hobiju pārvērst par biznesu. Pārsvarā produkcijas apjomiem palēnām pieaugot, ražošanas nolūkiem tiek piemērotas citas funkcijas telpas kā garāžas, saimniecības ēkas. Liela mēroga vīna darītavu jaunbūves Latvijas teritorijā nav. Projektā risināta vīna ražošana sākot no ābolu audzēšanas līdz pat produkcijas realizācijai turpat zemesgabala teritorijā.
Savukārt apmeklētājiem vīna darītava veidota kā vairāku pakāpju stāsts, kas ietver vīna iepazīšanu un baudīšanu, mierīgu atpūtu lauku plašumā un klusumā un visbeidzot došanos dabā un tās izzināšanu. |