Graduate papers
  
Description of the graduate paper
Form of studies Professional Bachelor
Title of the study programm Aviation Transport
Title in original language „Vieglās daudzfunkcionālās lidmašīnas modernizācija ar kompozītmateriālu pielietošanu un tās tehniskā apkope”
Title in English “Modernization of a Light Multifunctional Aircraft by Introducing the Application of Composite Materials and its Maintenance”
Author Miks Jātnieks
Department 15E00 Aeronautikas institūts
Scientific advisor Dr.habil.sc.ing., prof. Mārtiņš Kleinhofs
Reviewer Dr.habil.sc.ing., prof. Jurijs Paramonovs
Abstract ANOTĀCIJA Darba autors Miks Jātnieks, Rīgas Tehniskās universitātes, Aeronautikas institūta students. Bakalaura darba nosaukums Vieglās daudzfunkcionālās lidmašīnas modernizācija ar kompozītmateriālu pielietošanu un tās tehniskā apkope. Darba mērķis ir izstrādāt teorētisko pamatojumu viegla gaisa kuģa ar daudzfunkcionālu specifikāciju modernizācijai un veikt aprēķinus kompozītmateriālu pielietojumam lidaparāta spārnu konstrukcijā, kas var būtiski uzlabot lidaparāta masas un ekonomiskos rādītājus. Bakalaura darbs sastāv no divām galvenajām daļām, kas izvērstas 9 nodaļās. Pirmajā daļā ir sniegts literatūras apskats par vieglo lidmašīnu attīstību un kompozītmateriālu pielietojumu iespējām. Aplūkoti kompozītmateriāli un to izmantošanas veidi, materiālu efektivitāte un pieejamība. Otrā darba daļa veltīta vieglā daudzfunkcionālā lidaparāta teorētiskam aprēķinam, pēc kura vadoties, tika veikti kompozītmateriālu pielietojuma aprēķini un iegūto rezultātu salīdzinājums. Kompozītmateriālu izmantošanas risinājums gaisa kuģim ir apskatīts spārna lonžeronu konstrukcijā. Darba noslēgumā sniegti secinājumi par kompozītmateriālu pieejamību un pielietošanas iespējām vieglajos gaisa kuģos. Kompozītmateriālu izmantošana gaisakuģu konstrukcijā optimizē lidaparātu tehniskās apkopes, uzlabo ekspluatācijas ekonomiskos rādītājus ilgtermiņā, kā arī nodrošina augstu lidojuma drošību. No perspektīviem materiāliem veidota konstrukcija ir vieglāka par metāla sakausējumiem, tādēļ iegūto masas samazinājumu var izmantot papildus degvielai vai aprīkojumam. Bakalaura darba kopapjoms ir 74 lapaspuses. Darbs ietver 10 tabulas, 13 attēlus, 97 formulas, 3 rasējumus. Darbā izmantoti 37 literatūras avoti.
Keywords Kompozītmateriālu izmantošana aviācijā,Vieglās lidmašīnas modernizācija
Keywords in English Modernization of a Light Multifunctional Aircraft, Composite materials
Language lv
Year 2014
Date and time of uploading 25.05.2014 23:17:28