Anotācija |
Diplomdarba tēma ir Dabisko šķiedru kompozītu siltumizolācijas materiālu īpašību izpēte, kas ir diezgan aktuāla, jo, līdz ar cilvēku skaita pieaugumu un rūpniecības intensitātes palielināšanos, ievērojami pieaugusi cilvēces ietekme uz apkārtējo vidi. Tādēļ arvien populārāki kļūst dabisko šķiedru siltumizolācijas kompozītmateriāli, kas tiek izmantoti kā alternatīva sintētiskajiem materiāliem.
Par darba mērķi tiek izvirzīts izpētīt dabisko šķiedru kompozītu siltumizolācijas materiālu īpašības un galvenos raksturlielumus, kā arī tos ietekmējošos faktorus.
Diplomdarbs sastāvs no divām daļām analītiskās, eksperimentālu un teorētisku pētījumu daļas. Darba analītisko daļu nosacīti var iedalīt divās nodaļās, pirmajā no tām vispārīgi ir izpēti siltumapmaiņas procesi, siltumizolācijas materiālu veidi, kā arī iztirzāti tādi jēdzieni kā kompozīti materiāli, dabiskās šķiedras, un dabisko šķiedru kompozīti siltumizolācijas materiāli. Otrajā nodaļā detalizēti izpētītas dabisko šķiedru kompozītu siltumizolācijas materiālu īpašības un galvenie raksturlielumi, tos ietekmējošie faktori. Šajos kompozītos kā dabiskās šķiedras tiek izmantotas linu, kaņepju, sizala, banānu, rīsu, u.c. šķiedras, bet kā saistviela PLA, HDPE, novalaks, linsēklu eļļa, u.c. saistvielas.
Savukārt, eksperimentālu un teorētisku pētījumu daļā, variējot ar dažādiem sastāviem un izgatavošanas metodēm, no Rēzeknes linu spaļiem, tiks iegūta efektīva (linu spaļu šķidrā stikla) siltumizolācijas plātne, kurai tika izpētītas fizikāli mehāniskās un siltumtehniskās īpašības, galvenie raksturlielumi un to atkarība no zināmiem faktoriem (šķiedru tilpumdaļas ietekme uz siltumvadītspējas koeficientu, u.c.).
Diplomdarba apjoms ir 91 lappuses, tas satur 41 attēlus, 7 tabulas, 20 formulas, 6 pielikumus.
Darbā tika izmantoti 42 informācijas avoti. |