Anotācija |
Diplomdarba tēmas nosaukums ir Meža resursu ugunsdrošības monitoringa ar bezpilota lidaparāta palīdzību metodikas izstrāde. Diplomdarbs sastāv no 4 nodaļām.
Pirmajā nodaļā tika izpētītie Latvijā esošie meža resursi, to attīstības traucējuma veidi, dabiskie traucējuma režīmi. Bija izanalizēts kāpēc ir nepieciešams veikt meža monitoringu un kādos līmeņos tās notiek Latvijā, ka arī noteicu, kura institūcija ir atbildīga par meža resursu monitoringu Latvijā. Veikta meža resursu ugunsgrēku statistikas apkopojums. Mana diplomdarbā var apskatīt meža un kūlas ugunsgrēku attīstības faktorus, ka arī paņēmieni to dzēšanai.
Otrajā sadaļā bezpilota lidaparātu pielietošanas iespējas meža monitoringam, to pielietošanas lauks, attīstības perspektīvu iespējamība tieši mežsaimniecībā. Tika noskaidrots kādus bezpilota lidaparātus var iegadāties Latvijā. Kādas funkcijas tās var paveikt pirms, pēc ugunsgrēka, ka arī to laikā.
Trešajā sadaļā tika izvēlēta pētāma teritorija, kurai bija veikti maršruta aprēķini. Aprēķiniem tika pielietotas trīs metodes: Grafu teorija Dijkstras algoritms, lokālas heiristikas metode- Komivojažiera metode un lineāra programmēšana Simplex metode. Gala rezultāta ieguvām optimālo maršrutu ievērojot uzstādītus ierobežojumus.
Ceturtajā sadaļā tika veikta meža monitoringa metodoloģijas izstrāde, meža patoloģiska apsekošanas uzdevumu risināšana. Aprakstot prasības, kuras jāievēro bezpilota lidaparāta kompleksam, veicot teritorijas apsekošanu, aprakstīti paņēmieni un stratēģija, kuras jāpieturas, veicot objektu apsekošanu.
Zinot, ka Latvijā raksturīgie dabisko traucējumu veidi ir vējgāzes, meža ugunsgrēki un applūšana. Savā diplomdarbā es pievērsu uzmanību meža ugunsgrēkiem mēģinot pielietot jaunas tehnoloģijas to ātrākai atklāšanai, novērošanai un kontrolēšanai, jo meža ugunsgrēki jo nes lielus materiālus zaudējumus un nodara ekoloģisku postījumu.
Diplomdarba apjoms ir 108 lappuses, 49 attēli, 12 tabulas, 15 formulas, 29 literatūras avotu skaits un 3.pielikumi. |