Anotācija |
Pētījuma mērķis: izpētīt finanšu un ekonomisko krīzi Latvijā un tās pārvarēšanas līdzekļus.
Pētījuma galvenie uzdevumi: vispārējas teorijas izpēte, Latvijas ekonomisko rādītāju analīze, secinājumu un priekšlikumu izdarīšana.
Pētījuma aktualitāte: krīzes sākšanās galvenais iemesls Latvijā bija nekontrolētā kreditēšana, kas pārkarsēja valsts ekonomiku, tāpēc svarīgi šķita noskaidrot, kā turpmāk šādas situācijas varētu novērst un savlaicīgi prognozēt vispārējas krīzes iestāšanos.
Darbā tika aplūkoti vairāki krīžu rašanās cēloņi, kā kreditēšanas pieaugums, mājokļu cenu izmaiņas, valsts budžeta deficīts, inflācija un tekošā konta stāvoklis, kas noved pie tādām krīzes sekām kā bezdarbs, iekšzemes kopprodukta (turpmāk- IKP) kritums, investīciju samazinājums u.c.
Autore secinājusi, ka valdība līdz 2008.gadam nav darījusi praktiski neko, lai izvairītos no tuvojošās krīzes- tā dzīvoja pāri saviem līdzekļiem, neveidojot uzkrājumus, un necentās kontrolēt valstī ieplūstošās kredītu masas. Cietēji, protams, bija iedzīvotāji un kredītņēmēji, kas ar krīzes sekām saskaras vēl šodien.
Lai pārvarētu grūtības, Latvijas valdība izvēlējās aizņemties naudu no starptautiskajām organizācijām un ievērot stingrus iekšējās taupības pasākumus, kas arī deva labus rezultātus un daudzi ekonomiskie rādītāji ir atgriezuši pirmskrīzes lielumā.
Autore secina, ka valdībai būtu nepieciešams laicīgi domāt par rezervju uzkrāšanu, atvieglot nodokļus uzņēmējiem, ražotājiem no masu ražošanas koncentrēties uz ekskluzīvām precēm un iedzīvotājiem būt apdomīgākiem naudas līdzekļu izlietojumā un nākotnes plānošanā.
Bakalaura darbā ir 61 lapas, 2 tabulas, 10 attēli un izmantoti 50 literatūras avoti. |