Anotācija |
Profesionālā maģistra studiju noslēguma Pāvela Vežana Maģistra darbs izstrādāts Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības fakultātes Materiālu un Konstrukciju institūtā.
Diplomdarbs sastāv no četrām daļām: literatūras apskats, sastāvi ar nano ar piedevām, sastāvi ar metāliskām fibrām un PVA šķiedrām, un konstrukcijas izveide. Diplomdarbā ir aplūkots īpaši augstas stiprības betons ar jauniem komponentiem- nano piedevām, un tradicionāliem komponentiem- metāliskās fibrām un PVA šķiedrām. Nano piedevas ir salīdzinoši jauni komponenti betona maisījumos un javās, kuru izmantošana ir izplatīta pēdējos gados. Ietekme uz betona maisījumu ar šiem komponentiem ir pētīta nelielā apjomā. Kā nano piedevas, komponenti metāla fibra un PVA šķiedras ir pētīti vairākkārt. Tagad ir pieejami daudz dažādu metāla fibras tipu ar dažādiem izmēriem un īpašībām. Diplomdarbā izmantoju ankertipa fibras (izmēri: diametrs 0,8 mm, garums 31 mm) un parastās-taisnās fibras (izmēri: diametrs 0,16 mm, garums 16 mm) konstrukcijas izveides sastāvam.
Sākotnēji otrajā daļā tika izstrādāts pamatsastāvs, kas bija izmantots arī pārējos maisījumos. Otrajā un trešajā daļā tika sagatavoti attiecīgi četri un pieci sastāvi, kas, savukārt, tika pārbaudīti, trīspunktu liecē un spiedē. Testi tika veikti 3, 7, 14, 21 un 28 dienas pēc sastāva izveides. Paraugi no abu daļu sastāviem bija dažādu formu, galvenokārt, prizmās un kubiņi. Pēdējā daļā, ceturtajā, tika izgatavotas konstrukcijas - pontonu modeļi, kura izveidei bija izmantots betonu sastāvs ar vislabākajām pozitīvām īpašībām no iepriekšējo eksperimentālu daļām. Tika izgatavoti divi dažāda tipa pontoni ar atvērtiem un slēgtiem galiem. Šie veidojumi tika pārbaudīti uz četru punktu lieci.
Visās pētījumu daļās tika veiktas pārbaudes, pēc kurām veicu iegūto rezultātu un grafiku salīdzināšanu, kā arī visas pētniecības daļas secinājums.
Maģistra diplomdarbā ir izmantota zinātniskā literatūra, esošie Latvijas būvnormatīvi, jaunākie zinātniskie raksti un pieejamā informācija no interneta. Apjoms 85 lapas, 22 tabulas, 47 attēli, 10 grafiki, 22 formulas un lietots 25 literatūras avoti. Pievienoti 2 pielikumi. |