Anotācija |
ANOTĀCIJA
Diplomdarba tēma ir Intelektuālā īpašuma aizsardzība muitas iestādēs. Tēmas aktualitāte ir intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumi Latvijā un pasaulē. Intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība ir ļoti svarīga, jo tā lielā mērā ietekmē valsts ekonomisko stāvokli, autora tiesības un patērētāju veselību un drošību.
Darbā pētījuma objekts ir intelektuālā īpašuma aizsardzība, bet pētījuma priekšmets ir intelektuālais īpašums un tā veidi.
Darbs sastāv no 3 daļām, kur pirmajā daļā ir 6 apakšnodaļas, kurās ir aprakstīts intelektuālā īpašuma jēdziens, kā arī intelektuālā īpašuma veidi.
Otrā daļa sastāv no 4 apakšnodaļām, kurās ir aprakstīts muitas iestādes jēdziens, muitas amatpersonu veicamie pienākumi saistībā ar intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem, kā arī fiziskās kontroles veicamie darbi, pārbaudot pasažierus, kuri šķērso muitas robežu. Šajā nodaļā tika aprakstīta preču iznīcināšana un to dokumentu noformēšana.
Diplomdarba trešā daļa iedalās 4 apakšnodaļās, kur pirmajā apakšnodaļā ir veikti statistikas datu apkopojumi par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem Latvijā un pasaulē. Otrajā apakšnodaļā ir aprakstītas intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu preces, kas visbiežāk tiek aizturētas muitas iestādēs. Trešajā apakšnodaļā autors ir aprakstījis, viņuprāt, pēc praksē redzēto un iegūto informāciju par intelektuālo īpašumu, aktuālākās problēmas, ar kurām muitas iestādēm nākas saskarties visbiežāk, bet ceturtajā apakšnodaļā ir aprakstīts lēmums par tranzīta kravām.
Darba mērķis ir intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpuma izpēte, kā arī, muitas darbinieku veicamie uzdevumi un pasākumi, lai atklātu un konstatētu intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumus. Iegūt statistikas datus par intelektuālā īpašuma pārkāpumiem, apkopot tos un izdarīt secinājumus.Viens no galvenajiem mērķiem pēc autora uzskatiem ir noskaidrot intelektuālā īpašuma visbiežāk konstatētos pārkāpumus Latvijā un pasaulē. Noskaidrot kuros muitas punktos visvairāk tiek fiksēti intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumi.
Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, tika izvirzīti sekojoši uzdevumi:
izpētīt intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu izplatību;
iepazīt autortiesību nozīmi un to veidus;
uzzināt, kādi ir populārākie intelektuālā īpašuma pārkāpumi Latvijā;
iepazīties ar intelektuālā īpašuma veidiem un to nozīmi pasaulē un Latvijā;
iegūt informāciju un statistikas datus par intelektuālā īpašuma pārkāpumiem Latvijā un pasaulē;
Rakstot darbu, pamatā tika izmantotas pētījuma izpētes metode, statistikas datu apkopošanai, un teorētiskās izpētes metode. Darbā ir iekļauti 11 attēli un 4 pielikumi un bibliogrāfiskajā sarakstā ir 38 informācijas avoti. |