Anotācija |
Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un Pilsētplānošanas fakultātes 4. kursa studentes Ievas Ogas bakalaura darbs sastāv no teorētiskās daļas ar nosaukumu Koka izmantošana videi draudzīgā arhitektūrā un grafiskās daļas, kurā tika izstrādāts kvartāla attīstības priekšlikums Ķīpsalā, Rīgā.
Ilgtspējīga arhitektūra nenozīmē tikai skaistas zaļas fasādes, dabīgus apdares materiālus, ēkas ar saules paneļiem vai vēja ģeneratoriem. Ilgtspējīga arhitektūra nozīmē uzņemties atbildību par visas ēkas dzīves ilgumu, mājokļiem un apkārtējo teritoriju. Ir jāparedz, kas notiks ar ēku pēc 100 gadiem, kad tās kalpošanas laiks beigsies, un neprojektēt ēkas ar 30 gadu garantiju, jo tas nav ekoloģiski. Arhitektam svarīgi ir ne tikai izveidot pievilcīgu fasādi, pārdomātas formas ēkām, bet arī domāt par konstruktīvo risinājumu, par ekoloģiju un vides saudzēšanu, tāpēc ir svarīgi, kādi materiāli tiek izvēlēti ēkas celtniecībā ne tikai fasādēs, bet arī konstrukcijās. Mūsdienās daudz tiek runāts par zaļo būvniecību, ilgtspējību, ekoloģiju un dabīgiem materiāliem, lai novērstu dabas piesārņošanu, klimata izmaiņas un citus cilvēkam un dabai nevēlamus procesus. Latvijas vietējais dabīgais būvmateriāls ir koks, kurš tiek izmantots jau no cilvēces pirmsākumiem, taču ienākot modernajiem materiāliem, tā loma arhitektūrā un būvniecībā ir samazinājusies.
Bakalaura teorētiskās daļas mērķis ir izpētīt koka īpašības un to atbilstību videi draudzīgas būvniecības principiem, izanalizējot dažāda tipa koka konstrukciju izmantošanas piemērus arhitektūrā pasaulē un Latvijā. Paplašinot informatīvo bāzi par daudzveidīgiem koka ēku risinājumiem, veicināt koka izmantošanu videi draudzīgā arhitektūrā ne tikai ēku apdarē, bet arī ēku konstrukcijās.
Darbā sniegts ieskats koka ēku arhitektūras vēsturē Latvijas teritorijā, analizētas koka materiālu īpašības ekoloģiskā aspektā, kā arī pētīta dažādu koka konstrukciju izmantošana videi drau dzīgu ēku arhitektūrā pasaulē un Latvijā.
Darbs rakstīts latviešu valodā, tā apjoms ir 43 lappuses un tajā ir 24 ilustrācijas, 5 grafiki, 2 pielikumi un izmantoti 38 informācijas avoti. |