Noslēguma darbu reģistrs
  
Studiju darba apraksts
Studiju veids maģistra profesionālās studijas
Studiju programmas nosaukums Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģija
Nosaukums Dzeramā ūdens mikrobioloģisko rādītāju prognozēšana ar fizikāli - ķīmiskajiem parametriem
Nosaukums angļu valodā Prediction of drinking water microbiological indicators with pysico-chemical parameters
Struktūrvienība 31000 Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Darba vadītājs Sandis Dejus
Recenzents Roberts Neilands
Anotācija Valta Urbanoviča maģistra darbā “Dzeramā ūdens mikrobioloģisko rādītāju prognozēšana ar fizikāli-ķīmiskajiem parametriem” izpētītas sakarības starp dzeramā ūdens fizikāli – ķīmiskajiem parametriem un mikrobioloģiskajiem parametriem, lai prognozētu mikrobioloģiskos parametrus. Dzeramā ūdens mikrobioloģiskais piesārņojums ir aktuāla problēma ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā un pasaulē, kur attīstības valstīs līdz pat 10 % no mirstības izskaidrojama ar nedrošu dzeramā ūdens lietošanu uzturā. Manuāla paraugu analīze mikrobioloģiskajiem parametriem var aizņemt pat vairākas dienas līdz rezultātu iegūšanai, tāpēc ir nepieciešamība pēc ātras un efektīvas dzeramā ūdens mikrobioloģisko parametru izvērtēšanas, lai laicīgi spētu novērst potenciālu piesārņojumu. Darba literatūras analīzē detalizēti aprakstīti ūdensapgādes sistēmai raksturīgie piesārņojumi, to transporta mehānismi; identificēti un aprakstīti fizikāli – ķīmiskie un mikrobioloģiskie parametri, to nozīmība un savstarpēji sagaidāmās sakarības. Pētījumā pielietotas ātras dzeramā ūdens kvalitātes parametru mērījumu metodes, izmantojot fizikāli – ķīmisko parametru tiešsaistes sensorus un plūsmas citometrijas metodi, lai iegūtu augstas izšķirtspējas tīra un piesārņota dzeramā ūdens kvalitātes datus prognožu veikšanai. Darbā veikta Pīrsona korelāciju analīze un mikrobioloģisko parametru prognozes vienādojuma izveide ar optimizācijas algoritmu un lineārās regresijas analīzi. Datu kopas analīzē prognozēti mikrobioloģiskie parametri pēc individuāliem fizikāli ķīmiskajiem parametriem ar augstu determinācijas koeficientu, iekļaujot kontekstuālos datus par piesārņojuma veidu un samazinot sezonalitātes ietekmi, un ar vidēji augstu determinācijas koeficientu, apskatot datus, samazinot kontekstuālos datus. Pierādīts, ka dzeramā ūdens fizikāli – ķīmiskie parametri var sniegt būtisku ieskatu par mikrobioloģiskajiem parametriem un ka datu kopu potenciāli varētu pielietot mašīnmācīšanās algoritmam dzeramā ūdens mikrobioloģiskās kvalitātes izvērtēšanai. Maģistra darbā īstenoto pētījumu finansē Latvijas Zinātnes padome, projekta “Viedo materiālu, fotonikas, tehnoloģiju un inženierijas ekosistēma” (VPP-EM-FOTONIKA-2022/1-0001) ietvaros. Maģistra darbs ir latviešu valodā un sastāv no 78 lappusēm, kurās ir 17 attēli, 8 tabulas, 1 pielikums un 153 literatūras avoti.
Atslēgas vārdi dzeramais ūdens, fizikāli – ķīmiskie parametri, mikrobioloģiskie parametri, piesārņojums, ūdens kvalitāte
Atslēgas vārdi angļu valodā drinking water, physico-chemical parameters, microbiological parameters, contamination, water quality.
Valoda lv
Gads 2024
Darba augšupielādes datums un laiks 02.06.2024 13:20:33