Anotācija |
Kalcija fosfātu kaulu cementus (CPC) uzskata par perspektīvu materiālu muskuloskeletālās sistēmas slimību ārstēšanai, pateicoties to izcilajām fizikāli ķīmiskajām un bioloģiskajām īpašībām. Papildus CPC līdzībai kaula neorganiskajai fāzei un spējai veicināt jaunu kaulaudu veidošanos, CPC ir injicējami, spēj sacietēt in situ cilvēka organismā, kā arī tiem piemīt potenciāls tikt izmantotiem kā lokālām zāļu piegādes sistēmām. Vēzis ir otrs izplatītākais nāves cēlonis pasaulē, savukārt kaulu osteosarkoma ir visizplatītākā kaulu vēža forma, kuras ārstēšanai nepieciešama multimodāla pieeja, kas ietver audzēja ķirurģisku rezekciju ar tai sekojošu sistēmisku ķīmijterapiju, kura nereti izraisa nopietnas blakusparādības augstās medikamentu koncentrācijas dēļ. Tāpēc maģistra darba mērķis bija pagatavot un raksturot lokālas pretvēža medikamentu doksorubicīnu saturošas zāļu piegādes sistēmas uz CPC bāzes.
Maģistra darba ietvaros apkopota informācija par kaulu uzbūvi un to ķīmisko sastāvu, kā arī par kaulu vēzi, kalcija fosfātu kaulu cementiem un to izmantošanu aktīvo vielu piegādē ļaundabīgu kaulu audzēju ārstēšanā. Darba eksperimentālajā daļā pagatavoti CPC ar un bez pretvēža medikamenta doksorubicīna (DOX) piedevas, kā cieto fāzi izmantojot 650 °C, 700 °C un 750 °C sintezētu α-trikalcija fosfātu, kā šķidro fāzi izmantojot 1 M Na sāļu šķīdumu un mainot cietās/šķidrās fāzes attiecību (0,4 g/ml, 0,5 g/ml un 0,6 g/ml). Pagatavotajiem cementiem noteikts sacietēšanas laiks, kristālisko fāžu sastāvs, novērtēta molekulārā struktūra, morfoloģija, porainība, mehāniskā izturība, injicējamība, kohēzevitāte un biosaderība.
Darbā izmantota Biomateriālu un bioinženierijas institūtā un RTU Zinātniskās bibliotēkas pieejamā literatūra, elektroniskās datu bāzes un internets. Apskatītie literatūras avoti ir angļu valodā, kas izdoti no 1989. līdz 2024. gadam.
Maģistra darbs uzrakstīts latviešu valodā, satur 89 lpp., 32 attēlus, 10 tabulas, 5 pielikumus, darbā izmantoti 141 literatūras avoti. |