Anotācija |
Zubovska A. (2024). Kvalitātes kultūras attīstība integrētas vadības sistēmas pilnveidei. Maģistra darbs. Vadītāji: Zinātniskais asistents G. Robertsone un profesore I. Lapiņa. RTU IEVF, maģistra profesionālā studiju programma “Visaptverošā kvalitātes vadība”.
Maģistra darbs rakstīts latviešu valodā, to veido ievads, trīs daļas, secinājumi un priekšlikumi. Darba apjoms ir 93 lpp., tajā iekļauti 26 attēli, 31 tabula, 1 formula. Bibliogrāfiskajā sarakstā ietverti 9 avoti latviešu un 74 avots angļu valodā. Darbam pievienoti 33 pielikumi.
Darba mērķis ir izstrādāt priekšlikumus kvalitātes kultūras attīstībai un integrētas vadības sistēmas pilnveidei, lai nodrošinātu, ka stratēģisko programmu ietvaros 2028. gadā tiktu īstenoti vismaz 50% no izvirzītajiem uz kvalitāti orientētajiem mērķiem.
Pirmajā darba daļā tika apzināti ar kvalitātes kultūru saistītie teorētiskie aspekti, radot vienotu izpratni par darbā lietotajiem jēdzieniem un definīcijām, izveidoti pārskati par kvalitātes kultūras ietekmes faktoriem, kvalitātes kultūras aspektu ietekmi uz kvalitātes sistēmu, kā arī aprakstītas darbā izmantotās metodes, modeļi un pieejas.
Otrajā darba daļā tika analizēta organizācijas vadības sistēma un kvalitātes sistēma, iegūstot informāciju par tām sistēmu nepilnībām, kas bremzē stratēģisko programmu ietvaros izvirzīto uz kvalitāti orientēto mērķu īstenošanu. Papildus organizācijā noteiktais dominējošais kvalitātes kultūras brieduma līmenis kombinācijā ar identificētajiem kvalitātes kultūras attīstības šķēršļiem sniedza padziļinātu izpratni par nepieciešamajiem kvalitātes kultūras attīstības virzieniem organizācijā.
Trešajā darba daļā izstrādāti priekšlikumi un pasākumu plāni kvalitātes kultūras attīstībai integrētas vadības sistēmas pilnveidei aptverot vadības sistēmas un kvalitātes sistēmas analīzes ietvaros konstatētos aspektus, izmantojot teorētisko pārskatu par kvalitātes kultūras ietekmes faktoriem un kvalitātes kultūras aspektiem, kā arī pielietojot pārmaiņu vadības instrumentus.
Nozīmīgākie secinājumi un priekšlikumi: konkrētajā organizācijā kritiski svarīga ir divu kvalitātes kultūras ietekmes faktoru attīstīšana: “Kvalitātes vadība” (t.i. dažādu “stingro” aspektu elementu) un “Vadība” (t.i. “maigā” aspekta). Lai attīstītu kvalitātes vadību kā kvalitātes kultūras ietekmes faktoru, vispirms jāpanāk augstākās vadības apņemšanās un iesaiste kvalitātes kultūras attīstībā. |