Anotācija |
Bakalaura darba tēma ir “Ekonomisko sankciju piemērošanas nosacījumu analīze darījumos ar kokmateriāliem”. Līdz ar pēdējos gados īstenoto ģeopolitisko situāciju, pasaulē ir novērojamas būtiskas izmaiņas starptautiskajā tirdzniecībā, šobrīd visaktuālākā ir sankciju piemērošanas politika, kas ietekmē ikvienas Eiropas Savienības dalībvalsts ekonomiku un tirdzniecības darījumus ar valstīm ārpus Savienības.
Bakalaura darba tēma ir aktuāla ikvienā Eiropas Savienības dalībvalstī, it īpaši Eiropas rietumvalstīs, kurām liela daļa starptautiskās tirdzniecības darījumu tiek īstenoti ar kokmateriāliem. Ņemot vērā Latvijas Republikas ģeogrāfisko novietojumu pasaules kartē, Latvijas valsts robeža ir arī Eiropas Savienības ārējā robeža ar valstīm, kurām tiek piemērotas sankcijas – Krievija un Baltkrievija, tādēļ galvenā uzmanība darbā tiks pievērsta darījumiem ar konkrētajām valstīm. Pateicoties klimata apstākļiem, Latvijā ir iegūstama augstvērtīga koksne un tā jau gadiem ir vadošā prece Latvijas eksportā, līdz ar to tiks izskatīts kā sankcijas ietekmē tieši kokmateriālu preču grupas ārējo tirdzniecību.
Darba mērķis: izpētīt un izanalizēt sankciju piemērošanu, to ievērošanas kārtību un lietderību darījumos ar kokmateriāliem.
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, tika noteikti sekojoši uzdevumi:
1) Izpētīt sankciju būtību, piemērošanas kārtību un lietderību.
2) Izpētīt starptautisko darījumu finanšu vērtību ar kokmateriāliem Latvijā.
3) Noskaidrot muitas lomu sankciju ievērošanas kontrolē.
4) Izanalizēt riskus un apdraudējumus darījumos ar kokmateriāliem ar trešajām valstīm, kurām tiek piemērotas sankcijas.
5) Izpētīt sankciju piemērošanas gadījumus un pārkāpumus, izanalizēt lietas būtību.
6) Veikt secinājumus un izstrādāt priekšlikumus par sankciju piemērošanas efektivitāti.
Darbs sastāv no četrām daļām, kur pirmajā tiek apskatīta starptautisko sankciju būtība, to veidi un piemērošanas kārtība, kā arī Eiropas Savienībā noteiktās sankcijas. Darba otrajā daļā tiek atspoguļotas starptautiskās tirdzniecības attīstības tendences Latvijā, ietverot svarīgākās preces un valstis Latvijas ārējā tirdzniecībā, kā arī tiek atspoguļoti dati par sankciju ietekmi uz ārējo tirdzniecību. Trešajā daļā tiek raksturota kokmateriālu nozīme Latvijas tautsaimniecībā gan vēsturiski, gan mūsdienās, kā arī tiek atspoguļoti dati par importa un eksporta attīstības tendencēm un vispārēju muitas nozīmi sankciju ievērošanā. Savukārt darba ceturtajā daļā tiek sniegti praktiski piemēri, kā sankcijas ietekmē darījumus ar kokmateriāliem un izdarīti secinājumi par vispārēju sankciju ietekmi un iespējamo procesu pilnveidi.
Bakalaura darba apjoms ir 56 lappuses, iekļauti 10 attēli un 1 tabula, izmantotā literatūras un avotu sarakstā 34 vienības, pievienoti 8 pielikumi. |