Anotācija |
Ilglaicīgi lietojot dentālo rentgenaparātu, tā balstiekārta vairs nefiksējas atstātā stāvoklī, bet zemes gravitācijas spēku ietekmē pakāpeniski kustas uz leju, kas slikti ietekmē iegūto rentgenuzņēmumu kvalitāti. Inženierprojekta darba mērķis ir izstrādāt un uzprojektēt dentālā rentgenaparāta balstiekārtu, kuru būtu iespējams nofiksēt nekustīgi ekspozīcijas brīdī. Inženierprojekts sastāv no apraksta daļas, bet tehniskais risinājums ir attēlots grafiskajā daļā.
Inženierprojekta aprēķinu paskaidrojošais apraksts sastāv no dentālā rentgenaparāta balstiekārtas konstrukciju apskata, fiksācijas mehānisma variantu izstrādes, fiksācijas mehānisma piedziņas variantu izstrādes, fiksācijas mehānisma kinemātiskās shēmas apraksta, inženiertehniskajiem aprēķiniem, izpētīti balstiekārtu attīstības etapi līdz mūsdienām. Šajā daļā tiek aprēķināti balstiekārtas kustīgo šarnīru griezes momenti, fiksācijas mehānisma spēki, vārpstas izturības aprēķini. Aprakstā arī dota detaļas izgatavošanas tehnoloģija, ekonomiskie aprēķini, darba drošības un civilās aizsardzības apskats.
Tiek izstrādāta balstiekārta ar fiksācijas mehānismu - cilindra bremzi, kur fiksācijas spēku nodrošina ķīlis, kuru pievelk elektromagnēts un darba atspere, kas pamatotas ar aprēķiniem.
Inženierprojekta aprēķinu paskaidrojošais apraksts sastāv no 83 lappusēm, 5 tabulām, 23 attēliem, 1 pielikuma (kopsalikuma rasējuma specifikācija 2. lp.), n izmantotās literatūras un n interneta avotiem.
Inženierprojekta grafiskā daļa sastāv no 7 A1 formāta rasējumiem: fiksācijas mehānismu variantu salīdzinājums, dentālā rentgenaparāta kopskats, dentālā rentgenaparāta balstiekārtas kopsalikuma rasējums, dentālā rentgenaparāta balstiekārtas kinemātiskās shēmas, detaļu rasējumi, detaļas izgatavošanas tehnoloģija un dentālā rentgenaparāta telpas izvietojums. |