Anotācija |
Maģistra darbs “Arhitektūra jauniešu kognitīvi biheiviorālajai rehabilitācijai: “Jauniešu garīgās veselības centrs, Ādaži” autors ir RTU Arhitektūras fakultātes students Rihards Paeglis. Pētījuma mērķis ir izpētīt biheiviorālajai veselībai nepieciešamos dzīves un aprūpes apstākļus, kā arī rast risinājumu kā to apvienot ar dažādām sabiedrību integrējošām sistēmām, kas uzlabotu aprūpi jauniešiem un izglītot sabiedrību, mazinot garīgajai veselībai piesaistīto negatīvo priekštatu un uzlabotu dzīves kvalitāti jauniešu vidū.
Pētnieciskā daļa sastāv no 3 nodaļām. Pirmajā nodaļā izpētīts, kas ir kognitīvi biheiviorālā veselība; kāda nozīme tai ir jauniešu vidū; un cik svarīga ir jauniešiem koncentrēta garīgās veselības aprūpe; esošā statistika Eiropā un kā tā salīdzināma ar Latviju; apskatīts, kā Covid-19 ir pasliktinājis garīgās veselības situāciju jauniešu vidū.
Otrajā nodaļā apkopoti un analizēti dizaina instrumenti, kurus iespējams izmantot projektētājam, jauniešiem tendētas veselības iestādes izveidē. Apkopotā informācija sadalīta 8 daļās: sensorās sajūtas, kopējā iestāde, gaisma, akustika, drošība, lietotājs, daba, novietne.
Balstoties uz apkopoto informāciju pirmajā un otrajā nodaļā, trešajā nodaļā apskatīti un analizēti Latvijas un pasaules piemēri ar jauniešu uzvedības veselības iestādēm, ar mērķi definēt lietas, kuras nepieciešamas veiksmīga centra izveidē, sabiedrību iesaistošu funkciju apvienošanai un jauniešu uzmanības piesaistei.
Maģistra darbs ir rakstīts latviešu valodā, tas sastāv no 3 nodaļām, 60 lappusēm. Tajā izmantotas 44 ilustrācijas, kā arī pievienots 1 pielikums. Pētniecības darbā izmantoti 78 avots
Diplomprojektā izstrādātais jauniešu garīgās veselības centrs blakus Kadagas ceļam veidots balstoties uz maģistra darba “Arhitektūra jauniešu kognitīvi biheiviorālajai rehabilitācijai” veikto izpēti un iegūtajiem rezultātiem un secinājumiem.
Diplomprojekta mērķis nodrošināt nepieciešamo palīdzību jauniešiem caur ilgtspējīgu un modernu kompleksu, blakus Ādažiem, Kadagas ciema teritorijā, kas kalpotu par paraugu biheiviorālās veselības uzlabošanai ar atbilstošas arhitektūras palīdzību.
Kompleksu konceptuāli plānots sadalīt daļās ne tikai pēc to primārās nozīmes - sabiedrības izglītošana, jauniešu centrs, veselības aprūpe, bet arī pēc pacientu nepieciešamās palīdzības - tūlītēja, vispārēja, ilgtermiņa. Tā nodrošinot, ka gan klients, gan speciālists ir apmierināts ar veselības aprūpes efektivitāti, kā arī ēkā pavadīto laiku. Ēkā plānots nodrošināt iespēju klientam apmeklēt mūzikas un mākslas terapiju, individuālas un grupu nodarbības, sensorās telpas un citas arī fiziskas rehabilitāciju metodes.
Esošais projekts plānots netālu no Ādažu pilsētas centra, bet tajā pašā laikā saglabājot savu tuvumu dabai un klusumam. Plānotā jaunā apbūve, cenšas sabalansēt veselības aprūpei nepieciešamo vienkāršo un funkcionālo plānojumu ar vizuālo tēlu, kurš paredzēts, lai ēka vairāk iekļautos apkārtējā vidē un nodrošinātu dabas efektivitāti veselības uzlabošanai. |