Anotācija |
Bebre A., Iekštelpu klimata ietekme uz cilvēka veselību un ēkas enerģijas patēriņu: Maģistra darbs vides zinātnē, Rīga: RTU, 2011
Darba apjoms 84 lpp, 5 tab., 50 att., 77 bibliogr.nos.
Maģistra darba pamatā ir uzdevums veikt analīzi par dažāda lietojuma telpu iekštelpu klimata ietekmi uz cilvēka veselību un ēkas enerģijas patēriņu, ņemot vērā spēkā esošo likumdošanu.
Izvēloties telpu ar noteiktiem parametriem un nemainīgiem lielumiem, tika mainīts telpas lietojums: dzīvojamā telpa, bērnu dārzs, birojs, sporta zāle, operāciju zāle, datorklase, servera telpa, ierakstu studija, mācību klase, veļas mazgātava. Katrā no variantiem, tiek ņemti vērā dažādi faktori, kas ietekmē iekštelpu klimatu (cilvēku skaits, apgaismojuma veids, elektrotehnika, galu galā stundu skaits, kāds tiek pavadīts telpā), un balstoties uz šiem datiem, aprēķināta gaisa apmaiņas kārta, no piesārņojuma veida (mitrums, piesārņojums, siltums), kuru ir nepieciešams no telpas aizvadīt. Iegūtie rezultāti tiek izmantoti, lai aprēķinātu elektroenerģijas patēriņu gada laikā telpas gaisa sildīšanai, dzesēšanai un ventilācijai, kā arī dati pārvērsti naudas izteiksmē.
Izmantojot datus no aprēķiniem un literatūras pētījumiem, tiek noteikta sakarība starp cilvēka veselību un tehniskās iekārtas uzstādīšanas (un visām ar to saistītajām darbībām) ekonomiskajām izmaksām. Tiek aprēķināti ekonomiskie zaudējumi situācijā, kad ir izveidojusies īslaicīga saslimšana un ekonomiskie zaudējumi, kas rodas samazinoties darba produktivitātei nekomfortablos darba apstākļos.
Rezultāti rāda, ka uzņēmums vai indivīds ļoti daudz ekonomiski zaudē situācijās, kad jāstrādā paaugstinātā gaisa temperatūrā un slikti ventilētā telpā. Šādiem aprēķiniem vajadzētu stimulēt gan darbiniekus, gan darba devējus uz savstarpēju diskusiju par gaisa kvalitātes uzlabošanu telpā. |