Noslēguma darbu reģistrs
  
Studiju darba apraksts
Studiju veids maģistra akadēmiskās studijas
Studiju programmas nosaukums Elektronika
Nosaukums "Šķidruma dielektriskās caurlaidības mērīšana ar dobu cilindru taisnstūra viļņvadā: optimāla paraugu izmēra izvēle"
Nosaukums angļu valodā "Dielectric Constant Measurements with Cylindrical Cavity in Rectangular Waveguide: Samples with Optimal ....."
Struktūrvienība 13200 Radioelektronikas institūts
Darba vadītājs Doc. J.Semeņako
Recenzents
Anotācija Šī darba mērķis ir atrast efektīvu metodi inversā difrakcijas uzdevuma atrisināšanai, proti, slāņaina cilindra taisnstūra viļņvadā elektromagnētisko parametru noteikšanai. Šī metode var tikt pielietota šķidrumu kompleksas dielektriskās caurlaidības mērīšanai. Lai atrisinātu inverso uzdevumu ir jānomēra cilindra izkliedētā pamattipa viļņa atstarošanas un cauriešanas koeficientus, kurus pēc tam izmanto, kā optimizācijas algoritma ieejas argumentus. Šos koeficientus var nomērīt izmantojot tīkla analizatoru, kurš ļauj mērīt pētāmās sistēmas kompleksus izkliedes matricas parametrus ar pietiekami mazu mērījumu kļūdu. Iepriekšējā darbā apskatītā metode, atstarošanas un cauriešanas koeficientu noteikšanai [1], tiek vispārināta gadījumiem, kad cilindrs ir nesimetriski novietots un kad viļņvada otrais gals ir īsslēgts. Tas ļauj novērtēt cilindra nobīdes lieluma ietekmi uz rezultātu precizitāti. Arī šajā darbā tiek apskatītas dažādas lokālās un globālās optimizācijas metodes, ar nolūku izvēlēties no tiem tādas divas metodes (lokālo un globālo), kuras nodrošina strauju konverģenci un pietiekami augstu rezultātu precizitāti. Pēc tam abas šīs divas metodes tiek apvienotas kopā, veidojot hibrīdu optimizācijas metodi, kura savukārt nodrošina augstāku precizitāti un straujāku konverģenci, salīdzinot ar katru no abām metodēm atsevišķi. Darbā beigās ar hibrīdas metodes palīdzību tiek novērtēts, cik lielu ietekmi rada mērījumu kļūda uz elektromagnētisko parametru noteikšanas precizitāti. Arī tika izpildīta simulācija ar nolūku atrast plastika konteinera optimālus izmērus, t.i. tādus izmērus pie kuriem mērījumu kļūdas ietekme uz parametru mērīšanas precizitāti ir minimāla. Darbā: 179 lpp. teksts, 18 attēli, 15 tabulas, 12 pielikumi un 31 nosaukumu informācijas avoti.
Atslēgas vārdi Sķidruma dielektriskā caurlaidība mērījumi inversais uzdevums
Atslēgas vārdi angļu valodā Liquid complex dielectric permittivity measurements inverse problem
Valoda lv
Gads 2011
Darba augšupielādes datums un laiks 20.06.2011 12:52:18