Anotācija |
Maģistra darbā ir noteiktas laminātu un sendviča tipa kompozītu trieciena īpašības ar krītošā svara testēšanas iekārtu; veikta pēctrieciena deformācijas analīze, izmantojot nesagraujošās novērtēšanas metodes. Papildus veikti skaitliskie aprēķini, izmantojot galīgo elementu metodes nelineārās mehānikas programmu LS-DYNA, veicot skaitlisko un eksperimentālo rezultātu veri-fikāciju.
Darbs sastāv no trim pamata nodaļām: literatūras apskata, eksperimentālajiem pētījumiem un skaitliskajiem aprēķiniem. Literatūras apskatu savukārt var iedalīt sekojošās apakšnodaļās: strukturālo kompozītu vispārējs raksturojums; trieciena galvenie veidi un to teorētiskais pamato-jums; sagraujošie un nesagraujošie deformācijas novērtēšanas veidi, kā arī skaitlisko metožu pielietošana strukturālo kompozītu mehānisko īpašību prognozēšanai, izmantojot LS-DYNA. Eksperimentālie pētījumi savukārt strukturēti sekojoši: paraugu izgatavošana, testēšanas metožu apraksts un rezultātu analīze. Eksperimentālo rezultātu analīze aptver: a) laminātu trieciena īpašību novērtēšanu starp termoreaktīvās un termoplastiskās matricas kompozītiem, slāņu jeb biezuma ietekmes un simetriskunesimetrisku stiklu šķiedru audumu pielietošanas analīzi; b) sendviča tipa kompozītu trieciena īpašību analīzi, salīdzinot trieciena rezultātus ar laminātiem, nosakot slāņu skaita un serdeņa veida, tāpat trieciena kontakta virsmas laukuma ietekmi; c) nesagraujošo metožu pielietošana notestēto paraugu deformācijas analīzei.
Skaitliskajos aprēķinos veikta skaitlisko un eksperimentālo rezultātu verifikācija, pielietojot LS-DYNA pieejamos kompozītu materiālus aprakstošos modeļus.
Galvenie maģistra darba secinājumi: a) laminātu kompozīti ar polipropilēna matricu uzrāda labākas trieciena īpašības, lokālāku deformāciju un nelielu atslāņošanās apgabalu, salīdzinot ar poliesterastikla šķiedras kompozītiem; b) sendviča tipa kompozīti veicina absorbētās enerģijas pieaugumu, serdeņa ietekme samazinās, pieaugot virsējos slāņu daudzumam, piemēram, kompozīti ar korķa serdeni, lai arī uzrāda mazāku lieces pretestību, ir ar pārākām trieciena īpašībām; c) pielietojot LS-DYNA ir iespējams salīdzinoši precīzi skaitliski prognozēt eksperimentālos trieciena rezultātus, labākā sakritība starp skaitliskajiem un eksperimentālajiem rezultātiem iegūta poliesterastikla šķiedras kompozīta un materiāla modeļa MAT54 gadījumā.
Maģistra darbs ir uzrakstīts latviešu valodā, tā apjoms 105 lpp. Darbs satur 79 attēlus un 9 tabulas, izmantotas 67 atsauces uz literatūras avotiem. |