Anotācija |
Mūsdienās ikkatrs jauni ražotais transportlīdzeklis ir aprīkots ar emisiju saistītu diagnostiku – OBD sistēmu, kas veidota, bāzējoties uz CAN kopnes. OBD sistēma nepārtraukti uzrauga visas sistēmas un komponentes, kuras var attiecināt uz izplūdes gāzu emisiju daudzumu un kuru bojājumu gadījumu rezultātā var palielināties izplūdes gāzu toksiskās emisijas. Bet CAN jeb kontrolieru apgabalu tīkls, salīdzinājumā ar cilvēku, ir transportlīdzekļa nervu sistēma, kas nodrošina komunikāciju starp ECU, ko var uzskatīt par cilvēka ķermeņa daļām, kas savā starpā savienotas ar CAN kopni - informāciju, ko sajūt viena daļa, var dalīties ar citām. CAN kopne dod iespēju jebkuram ECU savā starpā sazināties bez sarežģītas atsevišķas elektroinstalācijas – jo tiek izmantoti tikai divi galvenie kopnes vadi, pie kuriem tiek pievienoti ECU.
Darbs aptver informāciju par emisiju saistītas diagnostikas galvenajiem jeb svarīgākajiem OSI slāņiem – CAN kopnes fizisko un datu posma slāni un OBD jeb lietojuma slāni, kā arī nelieli ieskati par CAN kopnes paaudzēm, tas ir, klasiskais CAN, CAN FD un CAN XL. Paralēli teorētiskajiem pētījumiem, bakalaura darbā tiek veikta saziņas realizācija ar OBD sistēmu (J1979 jeb 15031-5), izmantojot CAN kopni (ISO 11898-2) – realizācija, izmantojot ESP32 mikro kontrolieri, sastāva no trīs posmiem: informācijas pieprasījuma veikšana OBD sistēmai, atbildes saņemšana, atbildes apstrādes, lai iegūto informāciju attēlotu atsevišķā displejā – papildus tam, izstrādātajā kodā var un arī tiek pievienotas papildus funkcijas, kas izmanto saņemto informāciju.
Iegūtie rezultāti parādīja, ka ir iespējams izveidot salīdzinoši vienkāršu iekārtu, kas veic saziņu ar OBD sistēmu un attēlo informāciju atsevišķā displejā – kā arī pievienot papildus funkciju, kas nedaudz uzlabo pārvietošanās apstākļus jaunajiem autovadītājiem – izmantojot iegūto informāciju no OBD sistēmas. Papildus funkcija sevī ietver skaņas signālu, kas tiek atskaņots noteiktos apstākļos, lai veicinātu degvielas ekonomiju.
Darba kopējais apjoms ir 97 lpp. teksts, 77 attēli, 22 tabulas, 7 pielikumi un 15 literatūras avoti. |