Anotācija |
Pēdējos gados gan Eiropas, gan Latvijas sabiedrībā populāri kļūst bezkontakta maksājumi, kas ir inovatīvs un ātrs norēķinu veids. Par to, kāda ir patērētāju uzvedība, attieksme un viedoklis par drošību attiecībā uz bezkontakta maksājumu sistēmu izmantošanu, ir veikti vairāki pētījumi.
Jāatzīst, ka dodot priekšroku bezkontakta norēķiniem Covid-19 pandēmijas laikā, samazinās risks vīrusa izplatībai, jo tiek izslēgts kontakts ar skaidru naudu. Lai gan bezkontakta sistēmu tehnoloģijas ir ērti un ātri izmatot, tomēr tajās ir trūkumi, kas ierobežo patērētāju. Pētījums apskata, vai indivīda vecums ir viens no faktoriem, kas ietekmē cilvēka drošības uztveri, lietojot bezkontakta maksājumu sistēmas. Pētījumā izmantota daļa no paplašinātā Tehnoloģiju Pieņemšanas Modeļa (Technology Acceptance Model), kas adaptēta, lai fokusētos uz cilvēka drošības uztveri, lietojot bezkontakta maksājumu sistēmas. Dati iegūti, izmantojot aptauju tiešsaistē, lai noskaidrotu cilvēku viedokli par bezkontakta sistēmu drošumu Latvijā. Centrālais pētījuma jautājums – vai vecums ir faktors, kas ietemētu cilvēka drošības uztveri, lietojot bezkontakta maksājumu sistēmas. Rezultāti parāda, ka pastāv statistiski nozīmīga, negatīva attiecība starp vecumu un drošības uztveri, kas būtiski nemainās, mainoties vecumam. Tāpat tika testēti citi demogrāfiskie mainīgie, piemēram, dzimums, izglītības līmenis, nodarbošanās, pilsētas lielums un labklājības līmenis, bet tie netika atzīti kā statistiski nozīmīgi attiecībā ar drošības uztveri. Bakalaura darbs rakstīs Angļu valodā.
Darbs sastāv no 30 lapām, 1 tabulas, 66 atsucēm un pētījumā izmantotās aptaujas latviešu un angļu valodā ir iekļutas pielikumos. |