Anotācija |
Centrālā miega apnoja jeb elpošanas pauze priekšlaicīgi dzimušiem bērniem ir bieži sastopams sindroms. Pašreiz tirgū ir pieejami vairāki tehniskie risinājumi, kurus izmanto ar miega apnojas sindromu slimu bērnu ārstēšanai, taču tie ir piemēroti pārsvarā ļoti priekšlaicīgi dzimušiem bērniem, tie ir samērā dārgi un sarežģīti. Inženierprojekta gaitā tiek izstrādāta elpošanas ierīces risinājums miega apnojas slimniekiem, kas būtu lietojams bez medicīnas personāla uzraudzības, un tā lietošanu spētu apgūt bērna vecāki.
Galvenā uzmanība tiek veltīta iespējai sekot līdzi bērna elpošanai gan medicīniskajam personālam, gan vecākiem ar bērniem, kam vēl notiek retas miega apnojas sindroma lēkmes. Izmantojot piedāvāto risinājumu, būs iespēja ļaut agrāk doties mājās no jaundzimušo aprūpes nodaļas Bērnu klīniskā slimnīcā vecākiem kopā ar bērniem – tas labvēlīgi iespaidos psiholoģisko stāvokli gan bērnam, gan vecākiem, kā arī ļaus saglabāt valsts finansējuma līdzekļus. Ļoti priekšlaikus dzimušo bērnu vecākiem kopā ar mazuļiem slimnīcā ir jāpavada aptuveni 6 mēnešus, šajā laikā vienam no vecākiem ir jābūt klāt gan dienā, gan naktī, vecāki drīkst mainīties, vai pa dienu palikt kopā. Turklāt vecākos bērnus nedrīkst ņemt līdzi ieeja nodaļā ir atļauta no 12.g.v.
Darba pirmajā nodaļā tiek formulētas funkcionālās prasības miega apnojas sindroma paškontroleram, tiek aprakstītas priekšlaikus dzimušo bērnu fizioloģiskās īpatnības.
Darba otrā nodaļā tiek aprakstīti iekārtas tehnoloģiskās shēmas un projekta uzdevumi. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) jaundzimušo aprūpes nodaļā veiktie elpošanas un sirdspukstu signāla mērījumi.
Darba trešā nodaļa tiek apskatīti jau pieejamie tehniskie risinājumi miega apnojai priekš slimiem bērniem. Kā arī tiek apskatīts, iekārtas izveide un tās uzlabošana.
Darba ceturtajā nodaļā tiek aprakstīt izmantoto iekārtu īpašības, kā arī to aprēķini.
Darba piektajā nodaļa tiek veidota principiālā elektriskā shēma un izveidoto rasējumu apskats. |