Anotācija |
Maruhļenko D. Piepilsēta lielpilsētā. Kvartāla attīstība Maskavas forštatē Rīgā. Rīga: RTU, 2018. – 55 lappuses, 17 attēli, 30 bibliotēkas nosaukumi, 1 pielikums.
Pēdējos gados rīdzinieki arvien biežāk izvēlas pārcelties uz Pierīgu. Tie ir jauni un turīgi cilvēki ar augstu sociālo statusu, kā arī sievietes, krievvalodīgie un ģimenes ar bērniem. Analizējot iemeslus, kāpēc cilvēki izvēlas pārcelties uz Pierīgu, var secināt, ka tie ir dažādi, bet visbiežāk tie saistīti ar labākiem dzīves apstākļiem un ērtībām, sakoptāku vidi un infrastruktūras pieejamību, nevar nepieminēt arī kultūrvēsturiskus apsvērumus. Visvairāk šādi iemesli raksturīgi cilvēkiem, kas pārceļas no Rīgas.
Tajā pašā laikā Maskavas forštate ir viena no apkaimēm Rīgā ar zemu izmantošanas intensitāti un augstvērtīgu vietas potenciālu. Centra tuvums, sakārtotā transporta infrastruktūra, vietas vēsturiskais mantojums, zaļās zonas un Daugava ir vērtības, kuru apgūšana ir vienīgi laika jautājums. Absurds fakts, ka ik dienas tūkstošiem cilvēku no Ķengaraga mēro ceļu uz Rīgas centru cauri teju pamestajai Maskavas forštatei. Tas ir raksturīgs piemērs kultūrvēsturiski vērtīgai, bet fiziski un sociāli degradētai pilsētas apkaimei, kurā kultūras mantojums var kalpot par stimulu vietas revitalizācijā.
Maģistra darbā ir izstrādāta pamatotu ilgstpējīgu stratēģija Maskavas forštatei kā Pierīgas alternatīvai, ņemot vērā apkaimes vēsturiski izveidojusies identitāti (t.sk. apbūvi), tās priekšrocības un trūkumus, kā arī tagadējo ekonomisko un sociālo situāciju.
Maģistrā darbā kā atspēriena vieta šai stratēģijai tiek piedāvāts zemes gabals, kas atrodas pie Siena tirgus, kur paredzēts izveidot piepilsētas alternatīvu: piemērotus mājokļus dažādām sociālām grupām. |