Anotācija |
Maģistra darba tēma: “Pamatlīdzekļu uzskaites ietekme un uzņēmuma ienākuma nodokļa maksājumiem Eiropas Savienībā”.
Darbs ietver 3 lielas sadaļas, kurās detalizēti klāstīts par pamatlīdzekļu būtību un uzskaites īpatnībām Eiropas Savienībā, kāda loma ir uzņēmuma ienākuma nodoklim Eiropas Savienību valstu sistēmās, kā arī tas, kā vajadzētu pilnveidot uzņēmumu ienākumu nodokli, lai uzlabotu uzņēmumu kapitāla rādītājus. Darba autore no Eiropas Savienības dalībvalstīm izvēlējās Igauniju kā piemēru, kādai vajadzētu būt nodokļu politikai (konkrēti uzņēmumu ienākuma nodokļa politikai), tomēr vai identiska politika strādās arī Latvijas apstākļos, nav garantēts, jo, lai arī ar Igauniju esam kaimiņvalstis, Latvijas nodokļu politika būtiski atšķirās, it īpaši jautājumā par uzņēmumu ienākuma nodokli, kur mums tiek piedāvāta virkne ar atlaidēm un atvieglojumiem, kamēr Igaunijā, diemžēl, nepiedāvā neko. Lai Latvijā ieviestu Igaunijas reinvestēto nodokli, ir nepieciešamas radikālas izmaiņas sistēmā, kas nozīmē arī to, ka tie būs lieli tēriņi no valsts budžeta, tomēr zinātnieki sola, ka tuvā nākotnē viss atmaksāsies.
Darbā tika izvirzīti 2 mērķi:
1. Pētīt Igaunijas un Latvijas grāmatvedības un nodokļu politikas, izvērtēt vai reinvestētās peļņas nodoklis būtu izdevīgs tikai MVU vai arī MVU un lielajiem uzņēmumiem;
2. Izpētīt, kā vajadzētu pilnveidot UIN, lai uzlabotos uzņēmumu kapitāla rādītāji.
Un to sasniegšanai tika izvirzīti 6 uzdevumi, kas būtu, izpētīt pamatlīdzekļu būtību, uzsaites īpatnības Latvijā un Igaunijā; kā pamatlīdzekļu amortizācijas atskaite ietekmē UIN; kāda ir UIN vieta ES dalībvalstu nodokļu sistēmās; UIN ietekme uz budžeta ieņēmumiem; UIN teorētiskais raksturojums un veidošanas principi Igaunijā un UIN pilnveidošana uzņēmumu kapitāla rādītāju uzlabošanai.
Veicot Igaunijas piemēra un Latvijas uzņēmumu ienākumu nodokļa analīzes, kā arī pētot, kā pilnveidot kapitāla rādītājus, autore var izdarīt galveno secinājumu, ka reformas sākumā, visticamāk, klāsies grūti, tomēr, kad jaunā sistēma “iedzīvosies”, rādītāji būtiski uzlabosies, kā tas ir aprakstīts darba 3. nodaļā.
Darbs ir iztrādāts uz 84 lappusēm. Tajā ir 19 attēli un 6 tabulas. Bibliogrāfiskais saraksts sastāv no 69 avotiem. |