Anotācija |
Maģistra darba autors: Imants Ludvigs Miķelsons
Maģistra darba vadītājs: Valdis Kaļķis, prof., Dr. habil. chem.
Maģistra darba tēma: . Darba vides riski mūzikas vidusskolā problēmas un risinājumi.
Maģistra darba apjoms: Maģistra darbs sastāv no 94 lapām. Maģistra darbs satur 5 attēlus, 28 tabulas, 1 aprēķinu formula.
Maģistra darbā izmantotie materiāli: Maģistra darba literatūras sarakstā ir ietverti 17 informācijas avoti.
Galvenie aplūkotie jautājumi un rezultāti:
Pētījuma mērķis bija noteikt mūzikas vidusskolas darba vietu ergonomiskos riskus, noskaidrot trokšņu ietekmi, atrast darbspēju indeksu un noteikt psiholoģisko klimatu darba vidē.
Ergonomisko risku klātbūtne tika noteikta ar slodzes galveno rādītāju metodes (SGR) C variantu un Somijas 5 baļļu vērtējuma skalu, nosakot 5 riska pakāpes. Sitaminstrumentu mūziķiem fiziskā darba slodze atbilst II riska pakāpei. Diriģentiem un pianistiem, čellistiem, vijolniekiem un ģitāristiem fiziskā darba slodze atbilst I riska pakāpei.
Ergonomisko risku vērtējums ar ĀEK metodi liecināja, ka mūzikas vidusskolas darbinieki izpilda dinamisku darbu, un daudzi ir pakļauti piespiedu darba pozām un spriedzei darbā. Starp visiem ar ĀEK metodi novērtētajiem mūzikas vidusskolas darbiniekiem 68,3 % ir zems riska faktoru ekspozīcijas līmenis, 25,9% ir vidējs riska faktoru ekspozīcijas līmenis, 4,5% augsts riska faktoru ekspozīcijas līmenis un 3 gadījumos (1,3%) ir ļoti augsts riska faktoru ekspozīcijas līmenis.
Ar mūzikas instrumentiem var radīt skaņu ar spiedienu līdz 100 dBA un vairāk. Indikatīvos trokšņa ekspozīcijas mērījumos tika noskaidrots, ka vairākās mūzikas vidusskolas darba vietās trokšņa ekspozīcijas līmenis pārsniedz 80 dBA. Nozīmīgs risks un IV Riska pakāpe ir Sitaminstrumentu pedagoga 2 darba vietā. Pieņemams risks un II Riska pakāpe ir Metāla pūšaminstrumentu Eifonija un Tubas specialitātes pedagogam, Vijoles specialitātes pedagogam, Klavieru nodaļas pedagogiem, Koncertmeistarei 3 un Sitaminstrumentu pedagogam 1.
Veikts pētījums, nosakot un analizējot darbspēju indeksu (DI) trijām mūzikas vidusskolas darbinieku grupām: mūziķiem, tehniskajiem darbiniekiem un skolotājiem. Somijas Veselības institūtā izstrādātā metode, modificēta ar papildus kritērijiem, parādīja, ka vidējais darbspēju indekss mūzikas vidusskolā ir 42,7 punkti, lietojot rangu tabulu no 9 līdz 52.
Ar anonīmas aptaujas anketu palīdzību un aptaujas datu apstrādes rezultātā noteikts Psiholoģiskais klimats mūzikas vidusskolā.
Maģistra darba bibliogrāfiskais apraksts:
Miķelsons I. L. Darba vides riski mūzikas vidusskolā problēmas un risinājumi: Maģistra darbs Darba vadītājs V.Kaļķis - Datorsalikums - Rīga: RTU, 2011. - 94 Lpp. |