Anotācija |
Latvijas muita nodrošina Eiropas Savienības ārējas robežas aizsardzību, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai fiziskās kontroles tiktu veiktās atbilstoši augstām kvalitātes prasībām.
Šobrīd fiziskās kontroles organizācija kopā ar dokumentāro pārbaudi sastāda neatņemamo daļu no visas muitas darbības. Tieši dokumentu sagatavošana un noformēšana aizņem lielāko daļu no visas muitas kontroles. Dokumentu pārbaudes laikā ir ļoti svarīgi ievērot dokumentu aizpildīšanas noteikumus, kā arī ievērot vidējos laikus, kuri ir paredzēti dokumentu formēšanai. Noteikumu un laika ievērošana ļauj muitas amatpersonām ātri un kvalitatīvi pildīt savus darba pienākumus, tai skaitā veikt dokumentu sagatavošanu un fizisko kontroli. Ja dokumentu sagatavošana un noformēšana aizņems daudz laika, tad muitas amatpersonas nevarēs uzreiz sākt fizisko kontroli, kā arī nepaspēs pēc tam laicīgi noformēt dokumentus, lai pabeigtu pieteikto muitas procedūru. Šīs problēmas atrisinājums slēpjas dokumentu izstrādāšanas procesā.
Tas tiek uzskatīts par objektīvu un viegli atrisināmo problēmu. Mūsdienās tiek izgudrotas daudz efektīvu un lietderīgu programmu, kuru izmantošana ļauj programmēt, modulēt un izstrādāt nepieciešamas sistēmas vai dokumentus. Tādas programmas izmantošana varētu atvieglot dokumentu izstrādāšanas procesu, kā arī tālāko dokumenta izmantošanu un apstrādi.
Diplomdarbs sastāv no 3.nodaļām, 70 lapaspusēm ieskaitot pielikumus, 16 attēliem, 1 tabulas un 6 pielikumiem. 1.nodaļā tiek izpētīts muitas kontroles veidu sadalījums, 2.nodaļā - MKP 0229 specifika un fiziskās kontroles organizācijas process un 3.nodaļā tiek izpētīts un analizēts dokumentu sagatavošanas process, aprakstīta problēma un tiek atrasts problēmas risinājums.
Pētījuma objekts:MKP 0229 fiziskās kontroles organizācijas process.
Pētījuma priekšmets:Dokumentu noformēšanas procesa pilnveidošana izstrādājot jaunās dokumentu veidlapu formas.
Diplomdarba mērķis:Izpētīt MKP 0229 fiziskās kontroles organizācijas pilnveidošanas iespējas un izpētīt to izmantošanas lietderību.
Izvirzītā bakalaura darba mērķa sasniegšanai ir jāveic šādi darba uzdevumi:
1)Apkopot teorētiskos pamatus par muitas kontroles veidiem;
2)Aprakstīt kā notiek fiziskās kontroles organizācija MKP 0229;
3)Izpētīt dokumentu sagatavošanas un noformēšanas procesu;
4)Identificēt trūkumus un uzlabojumu iespējas dokumentu aizpildīšanas procesā;
5)Noskaidrot cilvēku viedokli par dokumentu formas aizpildīšanas veidiem, apkopot un analizēt rezultātus;
6)Izstrādāt jaunas dokumentu formas.
Izvirzītā darba mērķa un uzdevumu sasniegšanai, darbā jāizmanto šādas pētījuma metodes:
1)Teorētiskā metode zinātniskās, speciālās literatūras, likumdošanas un MKP 0229 dokumentācijas analīze;
2)Aptaujas un eksperimenta veikšanas metode;
3)Datu apstrādes statistiskās metodes grafiskās u.c.
Pētījuma priekšmeta un objekta darbība un analīze tiks apskatīta laika posmā no 2006.gada līdz 2010.gadam.
Rezumējot iegūto rezultātu analīzi konstatēts, ka, aptaujātie cilvēki labi orientējās uzdotajos jautājumos. Cilvēki labprāt izmantotu speciālās programmas, neatteicoties no iespējas rakstīt ar pildspalvu un izmantot datora tastatūru un peli teksta ievadīšanai. Pie tam 27 no 60 aptaujātiem cilvēkiem uzskata, ka speciālo programmu izmantošana aizņems mazāk aizpildīšanas laika. Jaunas izstrādātas veidlapu formas ir viegli pārlūkojamas un to aizpildīšana neizsauc problēmu. Ievadot tekstu veidlapas forma nemainās un visi aizpildīšanai paredzētie laukumi ir viegli aizpildāmi. Eksperimenta rezultāti par veco un jauno dokumentu aizpildīšanas laikiem: veca MAA aizpildīšanas laiks ir 11.34 min., jauna MAA - 6.20 min., veca DU - 5.23 min., jauna DU - 3.47 min. Tādas veidlapu izmantošana būs lietderīga, jo tās aizpildīšana aizņem maz pūles un laika.
Pēc MKP 0229 fiziskās kontroles organizācijas izpētīšanas tika atrastas tās pilnveidošanas iespējas, kas savukārt tika izmantotas un rezultāta diplomdarba izvirzītā problēma ir atrisināta, kā arī ir sasniegts diplomdarba |