Anotācija |
Profesionālā maģistra studiju Paulīnas Romanovskas noslēguma maģistra darbs izstrādāts Rīgā, Rīgas Tehniskajā universitātē, būvniecības inženierzinātņu fakultātē, materiālu un konstrukciju institūta būvmateriālu un būvizstrādājumu katedrā, 2015. gadā.
Maģistra darbā galvenais mērķis ir izstrādāt porainas keramikas materiālu ar izdegošām pildvielām, izmantojot pieejamās izejvielas. Par izdegošo pildvielu tika izvēlētās kokogles. Darba ietvaros paredzēts veikt: literatūras analīzi par porainas keramikas ražošanu un izmantošanu, izmantot iegūtās teorētiskās zināšanas un iegūt poraino keramikas materiālu praksē un mainot tā sastāvdaļu attiecību, regulēt tā īpašību. Analizēt iegūto rezultātu un salīdzināt ar literatūras avotos esošo informāciju.
Maģistra darba pētnieciskajā daļā tiek analizēta porainas keramikas ražošana. Darba laikā ir izpētīti un analizēti attiecīgi literatūras avoti, interneta resursu avoti, pārējie alternatīvi informācijas avoti, ka arī personīga pieredze būvniecības jomā. Darbā tiek aprakstīti porainas keramikas ražošanas tehnoloģijas pamati, dažādi ražošanas un materiāla pielietošanas veidi, porainas keramikas attīstības vēsture, to īpašības un īpatnības, porainas keramikas attīstībā, kā arī pielietošana Latvijā.
Laboratorijā tika veikti eksperimenta darbi porainas keramikas efektīgo sastāvu iegūšanai. Tika izstrādāti seši dažādi izejvielu sastāvi. No izstrādātiem sešiem sastāviem tika iegūti astoņpadsmit dažādi paraugi. Darba laikā iegūtajiem paraugiem tika izpētītas tādas īpašības, kā ūdensuzsūce, stiprība un porainība.
Porainas keramikas paraugu iegūta maksimālas spiedes stiprība sasniedza 2.2 MPa ar materiāla blīvumu 0.76 g/cm3. Pārējiem paraugiem spiedēs stiprības rezultāti svārstās robežas no 0.174 līdz 0.45 MPa. |