Anotācija |
Maģistrā darbā mērķis ir veltīts gaisa dzesētāju efektivitātes parametru salīdzināšanai standarta versijām ar efektivitātes parametriem modificētam versijām, pielietojot atsevišķus termodinamiska kontūra modifikācijas, paskaidrot pielietotās tehnoloģijas darbības principu un paradīt pozitīvas efektivitātes parametru izmaiņas.
Maģistra darba pamatā ir Latvijas aukstuma agregātu ražošanas uzņēmuma pārdošanas departamenta tehnisko piedāvājumu statistika Latvijas tirgum parāda, ka Latvijā galvenokārt izvēlās standarta aukstuma agregātus, nepievēršot uzmanību un neinteresējoties par agregātu modifikācijas iespējām. Savukārt klienti no Skandināvijas vai Rietumeiropas valstīm visbiežāk interesējās par dotajam pielietojumam vispiemērotāko iekārtu un galarezultātā iegādājas modificēto agregātu. Papildus tehniskie risinājumi atļauj modificēt standarta agregātu, piemēram, palielinot aukstuma agregāta dzesēšanas jaudu, nepalielinot elektroenerģijas patēriņu vai pievienot agregātam ēkai nepieciešamo hidraulisko aprīkojumu un izveidot vienu kompaktu iekārtu.
Darba teorētiskajā daļā ir aprakstīta mūsdienas aukstuma agregātu daudzveidība, atsevišķo agregātu priekšrocības un trūkumi, aukstuma agregātu darbības principi un slodzes, kas būtiski ietekme aukstuma agregātu darbības ciklu.
Maģistra darba darba pētījumu un aprēķina daļā satur paskaidrojumus par aukstuma agregātu efektivitātes pārbaudes testiem, iekārtam un ierīcēm, kuras tiek izmantotas testa laikā, un aukstuma agregātu novērtēšanu izmantojot simulācijas programmatūru.
Darba mērķis ir parādīt gala patērētājam standarta agregāta modifikācijas iespējas, izmantojot teorētiskos pētījumus un aprēķinus, kā arī salīdzinot ar reālu agregātu mērījumiem. Minētie agregāti izgāja testēšanas procedūru, izmantojot ražošanas testēšanas aprīkojumu – noslēgto testēšanas cilpu, ar kuras palīdzību ir iespējams radīt nepieciešamo siltuma nesēja patēriņu un siltuma slodzi nepārtrauktam testēšanas laikam. Galvenais mērķis ir salīdzināt parametrus un darba principu standarta agregātam un modificētajam agregātam, kā arī parādīt pielietotās tehnoloģijas efektivitāti.
Darbā ir izskatītas dažādas agregāta modificēšanas tehnoloģijas, kuras sevī ietver: termodinamiskā aukstumaģenta kontūra modifikācijas. Eksperimenta sastāvdaļa iekļaus sevī testēšanas agregātu, kas pieslēgts pie testēšanas cilpas, mērījumu dati tiks nolasīti no agregāta parametriem, kurus ietekmēs konkrēta modifikācija. Testēšanas procesa norise veikta saskaņā ar standartiem EN 14511-3:2012 un EN 14511-3:2012, eksperimenta iesaistītās mēriekārtas ir nokalibrētas sertificētā institūcijā.
Darba rezultātos apkopoti dati, kuri attēlo aukstuma mašīnas parametru uzlabošanas un konkrētas tehnoloģijas pielietojuma iespējas, kā rezultātā projektētājs un gala patērētājs spēj izprast un atrast sev piemērotāko tehnisko risinājumu konkrētajā situācijā, pilnībā izmantojot dzesēšanas agregāta iespējas mūsdienu tehnoloģijās.
Maģistra darba apjoms – 90 lpp., 57 attēli, 13 tabulas. Darbā tika izmantoti 36 literatūras avoti. |