Anotācija |
Maģistra darba mērķis ir iegūt zinātniski pamatotus datus, kas var būt noderīgi būvniecības praksē, lai ražotu uz portlandcementa bāzētu betonu, izmantojot tādas komponentes, kuras rodas citos rūpnieciskos un enerģijas (elektroenerģija, siltuma enerģija) ražošanas procesos, un kuru patērēšana portlandcementa betona ražošanas nozarē tikai samazina vai novērš vides piesārņošanu. Metodikas izstrādāšana, lai samazinātu portlandcementa patēriņu betona ražošanā, ir vēlama no ilgtspējīguma viedokļa, kad portlandcementa ražošana ir viens no galvenajiem siltumnīcas gāzu emisijas pieauguma veicinātājiem. Cenosfēru izmantošana par portlandcementa aizvietotāju padara portlandcementa betonu mazāk caurlaidīgu kaitīgajiem joniem (koroziju un struktūras uzbriešanu veicinošiem savienojumiem), to smalkākas frakcijas daļiņu izmēru satura dēļ. Alumosilikātu cenosfēru pucolāniskā reakcijas spēja ir atkarīga no cenosfēru iegūšanai izmantotajām izejvielām un paņēmiena. Šo faktoru ievērošana ir būtiska gan cenosfēru utilizācijai portlandcementa betonā, gan citos vērtīgos produktos.
Ražojot un attīstot ar cenosfērām pildītu portlandcementa betonu, betona industrija ļoti bieži saskaras ar nepieciešamību noteikt izmantoto cenosfēru īpašības un atbilstību standartiem un specifikācijām konkrētu mērķu sasniegšanai.
Darbā pētītas divu sastāvu cenosfēras, no kurām ar mullītu saturošajām cenosfērām (CS5), mainot to koncentrāciju cementa pastas paraugos no 0 līdz 40 tilpuma%, tika noteikta iedarbība uz tādām svaigas cementa pastas īpašībām, kā plūstamība un blīvums, bet sacietējušiem cementa pastas paraugiem, savukārt, tika noteikta spiedes izturība, poru tilpums un sadalījums (porozimetrija), kristālisko vielu sastāvs (rentgenfāzu analīze) kapilārā ūdens absorbcija, kā arī tika uzņemtas mikrofotogrāfijas, izmantojot skenējošo elektronu mikroskopu un optisko mikroskopu. Kā līdz šim praksē neizmantota betona virsmas pētīšanas metode, šajā darbā izgatavotie cementa pastas paraugi tika analizēti uz krāsainību un baltuma pakāpi atkarībā no pievienoto cenosfēru koncentrācijas, iegūtos rezultātu izvadot CIE krāsu koordināšu sistēmā.
Uz ķīmisko izturību tika pārbaudītas kvarcu saturošo cenosfēru sastāvs (CS4).
Maģistra darbs uzrakstīts latviešu valodā, tā apjoms 139 lpp. Darbs satur 72 attēlus, 19 tabulas un tajā izmantoti 73 literatūras avoti. Darbā iekļauti 3 pielikumi. |