Anotācija |
Mūsdienās ik pa laikam no sabiedrības izskan nosodījums par neuzticību valsts sistēmai. Nereti izskan apvainojumi no iedzīvotāju puses, ka valsts sistēma ir korumpēta. Kopš laiku laikiem iedzīvotājiem ir bijusi neuzticība muitniekam, viņa popularitātes dēļ. Jau Vecās derības laikā par cilvēkiem, kas dzīvoja labāk par vidusmēra iedzīvotāju sprieda, ka, vai nu šis cilvēks ir kāds augstmanis, vai muitnieks. Vai mēs vienpersoniski šodien varam apgalvot, ka mūsdienīgajā muitā strādā korumpētas amatpersonas un, ka mums nav jāuzticās sistēmai? Un vai tiešām korupcija pastāv Latvijas muitā?
Latvija ir Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts kopš 2004.gada. Ņemot vērā dalībvalsts statusa faktu, Latvijai un pārējām ES dalībvalstīm ir nepieciešamība pielāgoties kopējiem noteikumiem un normatīvajiem regulējumiem, kas veicina godprātīgu starptautisko tirdzniecību un principus, pēc kuriem jāvadās ikvienai muitas iestādei. Šī iemesla dēļ, lai vecinātu muitas iestādēs labu pārvaldību un godīgumu, 2003.gadā Pasaules Muitas organizācija (PMO) pārskatīja un pieņēma Pārskatīto Arūšas deklarāciju, kuras principiem vajadzētu darboties ikvienā muitas iestādē, to ievērošana un attīstība mazinātu korupcijas riskus muitā. Kā tas attiecas uz Latvijas muitu, un vai šie principi tiek ievēroti šodien, tiks apskatīts šajā darbā.
Darba mērķis ir apzināt PMO Pārskatītās Arūšas deklarācijas izpildi un novērtēt tās struktūru un tās dinamiku VID Muitas pārvaldē.
Diplomdarbs sastāv no divām daļām, 6 nodaļām un divām apakšnodaļām. Pirmajā daļā tiek aprakstīta Pārskatītās Arūšas deklarācija un tās rašanās vēsture, tiek raksturotas korupcijas izpausmes Latvijas muitā, institūcijas, kas nodarbojās ar korupcijas apkarošanu visā Latvijā un korupcijas līmenis Latvijas muitā. Otrajā daļā tiek analizēti deklarācijas pamatprincipi un to izpausmes Latvija muitā. Darba ierobežotības dēļ, autors ir aprakstījis un analizējis tikai dažus no deklarācijā norādītajiem pamatprincipiem. Darbs sastāv no 12 attēliem un 1 tabulas.
Pētījuma praktiskā nozīme ir tā, ka šo darbu var izmatot kā atsauci uz situāciju Latvijas muitā 2014.gadā, un apzinot nepilnības, veicināt nepilnību likvidēšanu un sistēmas pilnveidošanu muitā. |