Anotācija |
Dažādas pārmaiņas politiskajā, sociālajā, ekonomiskajā un vides jomā pēdējās desmitgadēs, ir ievērojami skārušas vienu no pilsētas struktūras pamatelementiem -lielmēroga dzīvojamo rajonu visos tā dārbības līmeņos. Rajonu uzbūves struktūra vairs nespēj pilnvērtīgi darboties mūsdienu postindustriālās sabiedrības pilsētas modelī, kā arī ir tehniski un fiziski novecojusi. Lielmēroga dzīvojamie rajoni ar savu uzbūvi un darbošanās veidu ir kļuvuši neefektīvi, tādēļ negatīvi ietekmē sociālos, ekanomiskos un vides procesus. Šo iemeslu dēļ ir nepieciešama šo pilsētas struktūras elementu reorganizācija, atbilstošī mūsdienīgam dzīves modelim.
Pētījuma mērķis ir atrast un izpētīt dažāda līmeņa pieejas lielmēroga dzīvojamo rajonu transformācijas iespējām, lai šī pilsētas struktūra varētu pilnvērtīgi funkcionēt pie mūsdienu apstākļiem, un tuvoties kompaktas pilsētas modelim, kā kvalitatīvas dzīves vides priekšnosacījumam pilsētā.
Veicot pētījumu ir nonākts pie secinājuma, ka lielmēroga dzīvojamos rajonos eksistē visi nepieciešamie priekšnosacījumi, lai transformētu dzīvojamo vidi atbilstoši mūsdienīgam dzīves modelim, vadoties pēc kompaktas pilsētas principa. Svarīga ir integrēta un kompleksa pieeja, kas situāciju apskata un analizē dažādos mērogos, lai panāktu pēc iespējas efektīvāku, videi un cilvēkam draudzīgāku risinājumu.
Paralēli bakalaura darba teorētiskajai daļai ir izstrādāta arī Bišumuižas projekta grafiskā daļa. Bišumuižas dzīvojamā rajona un dzīvojamā kvartāla projekts ir izanalizēti atbilstoši bakalaura darba pētījuma struktūrai, vadoties pēc kompaktas pilsētas principiem. |