Abstract |
Smagie betoni tiek pielietoti veidojot betona enkurus, atsvarus būvniecības tehnikai, pamatus, krasta aizsardzības objektus. Pēc dažādiem avotiem, smago betonu tilpuma masa variējas no 2,5 līdz 5,5 t/m3.
Lai sasniegtu šādus radītājus, daļa vai visas pildvielas tiek aizvietotas ar materiāliem ar lielāku tilpumsvaru, tādiem kā bazalts, barīts, magnetīts, getīts un limonīts. Kā mākslīgas pildvielas tiek izmantotas metāliskas pildvielas: metāla zāģskaidas, dzelzs plāva, fibra un citi pārpalikumi no metalurģiskam rūpnīcām. Tādiem betoniem ir liels tilpumsvars un augsta dilumizturība, tāpēc bieži tiek pielietoti veidojot betona rūpniecības grīdas.
Pēdējos gados ir strauji pieaugusi interese pret smagiem betoniem, sakarā ar iespējam papildus aizsardzības nodrošināšana pret elektromagnētiskiem un radiācijas starojumiem, ko sasniedz iekļaujot smago betonu sastāvā pildvielas ar stipri izteiktiem feromagnētiskam īpašībām.
Darba tiek izpētīti smago betonu pildvielu struktūras un to īpašības. Darba tiek analizēti betona sastāvi, izgatavošanas tehnoloģijas un efektīvas pielietošanas veidi. Veikti eksperimentāli pētījumi smago betonu veidošana, kuros kā pildvielas tiek izmantoti SIA Minolco pildvielas smagajiem betoniem un betona sastāvi ar izštancējumiem no lentes (AS Ditton). Betona paraugi tiek salīdzināti pēc tilpuma masas, spiedies un stiepes. No smago betonu pildvielām, ko piedāvā SIA Minolco, tika izveidoti paraugi uz materiāla feromagnētisko īpašību novērtēšanu un to pielietošanu kā elektromagnētisko vairogu materiāls. Tika apskatīti iespējas izmantošana sitienu un sitiena-impulsa sablīvējums, kā smaga betona izgatavošanas metodi. |