Abstract |
Galvenais darba mērķis bija veikt pētījumus buldozera mehanizācijas un automatizācijas jomā un to racionālu izmantošanu zemes darbu pildīšanai Latvijas klimata apstākļos un ceļu reljefa.
Zemes darbu mehanizācija rada pozitīvu attīstības tendenci un ievērojami uzlabo darbu. Buldozera mehanizācija tieši ietekme uz zemes darbu ražīgumu. Tas ļauj racionāli izmantot paredzētu laiku darbu pildīšanai. Mehanizācija samazina apkalpojoša personāla skaitu, tāpēc samazinās darba algas izmaksas. Vienmērīgi ar darba ražīguma palielināšanu, palielinās kvalitāte. Universāla vērstuve komplektā ar lāzera iekārtu un navigācijas sistēmu ļauj izturēt projekta atzīmes un slīpumus ar precizitāti 3cm. Buldozera spēja viegli manevrēt, un būtiski zemākas pirkšanas vai nomas izmaksas, kādreiz pilnīgi aizvietos greideru.
Latvijā katru gadu rekonstruējas un būvējas jaunie autoceļi un dzelzceļi. Tātad mehanizēta buldozera praktiska pielietošana ir ļoti aktuāla zemes klātnes izbūvē. Kā zināms, Latvijas laika apstākļi kopumā nav labvēlīgi zemes darbu pildīšanai. Barga ziema sakas jau novembra mēnesi un reāli beidzas aprīļa sakumā. Tas nozīme ka laiks ir ierobežots un mehanizēts buldozers palīdzes to taupīt. Latvijas smilšmāla grunts ļauj pilnvērtīgi izmantot buldozeru zemes apstrādāšanai, bet mehanizācija paaugstina mašīnas efektivitāti.
Pētījuma mērķa īstenošanai bija nepieciešams pildīt ar to saistītus uzdevumus. Bija sastādīts informācijas apskats par buldozeriem un to mehanizāciju. Darbā tiek apskatīta buldozera vēsturiska attīstība. Buldozera mehanizācija strauji attīstās. 1929. gada parādījās pirmais buldozers ar mehāniski paceļamo vērstuvi. Pietika 10 gadu, un buldozera darba ierīce jau kontrolējas ar hidraulisko sistēmu. Sistēmas modernizējas, uzlaboti un paredzēti visi trūkumi. Jau 1971. saka izmantot elekto-hidrauliskas sistēmas, kas precizēja vērstuves kustības, un ļāva automatizēt sistēmu. Nepagriežamas vērstuves nomainītas uz pagriežamiem, kas deva buldozeram būtiski paplašināt darba iespējas, kuri agrāk bija nepieejami. Tagad, pilnīgs buldozera mehanizācijas komplekss, ļauj pildīt ļoti precīzus planēšanas darbus un galvenais īsā laikā. Ar buldozera mehanizāciju un modernizāciju, paaugstinājās darba kultūra, kas vēsturiski labi pārskatāma.
Lai pārliecināties cik efektīvi buldozera mehanizācija ir pielietojama būvdarbos, bija veikti eksperimentālie zemes darbi. Darbi bija izdarīti reālā objektā, kur notiek jauna dzelzceļu būvniecība. Eksperimentam bija izdalīti pietiekami lieli iecirkni, lai pilnvērtīgi pārbaudītu praktisku mehanizētu buldozeru pielietošanu. Tiek lietots moderns kāpurķēžu buldozers, aprīkots ar universālu vērstuvi uz lodveida balstījuma, un vērstuves pozīcijas kontroles sistēmu. Eksperimenta galvenais mērķis bija izskaidrot kā lāzera kontroles sistēma ietekme uz zemes darba ražīgumu un kvalitāti. Bija tiek veikti grunts planēšanas un smilts izlīdzināšanas darbi ar sistēmas pielietošanu un bez tas, kopumā 4 eksperimenti, un hronometrēti. Pēc darba pildīšanas bija veikti ģeodēziskie izpilduzmērījumi darba apjoma un kvalitātes noskaidrošanai.
Eksperimenta rezultāti parādīja ka, salīdzinājuma ar parasto metodi darba ražīgums grunts planēšanā ir 2,6 reizes lielāk, smilts izlīdzināšanā - 3,5. Kvalitātes noteikumi, bija ļoti stingri, bet rezultāts ar lāzera iekārtu pilnīgi apmierina, ko nevar pateikt par parasto metodi. Sistēma pilnīgi pierādīja, ka to var efektīvi izmantot planēšanas darbos. Eksperiments ļāva saprast, kar nopietni var atvieglot darbu un paaugstināt to kultūru. No ekonomiska viedokļa sistēma krietni samazina darba izdevumus, ka arī dot perspektīvu racionālai tehnikas izmantošanai un peļņu gūšanai.
Darba autors ar šo tēmu piedalījās 54. RTU studentu zinātniskā un tehniskā konference 2013. gadā aprīlī. Un ir plāni piedalīties nākošajā MET 2013 konference Rīgā.
Darba apjoms 79 lpp, 40 tabulas, 55 attēlu, 14 formulas un 68 literatūras avotu. |