Graduate papers
  
Description of the graduate paper
Form of studies Professional Bachelor
Title of the study programm Transport Systems Engineering
Title in original language Bezpilota lidaparātu izpūtēju jaudas un akustisko parametru izpēte un optimizācija, izmantojot galīgo elementu metodi.
Title in English Investigation and Optimization of Acoustics and Power Characteristics of Unmanned Aerial Vehicle Mufflers Using Finite Elements Method.
Department
Scientific advisor lektore Zoja Smorodova
Reviewer profesors Aleksandrs Urbahs
Abstract Bakalaura darba ar projekta daļu nosaukums ir Bezpilota lidaparātu izpūtēju jaudas un akustisko parametru izpēte un optimizācija, izmantojot galīgo elementu metodi. Dotajā darbā tiek izskatīti bezpilota lidaparāti ar iekšdedzes dzinējiem. To visskaļākais skaņas avots ir izpūtes gāzes. Tas notiek tāpēc, ka mazajā lidmašīnas korpusā nevar izvietot liela apjoma izpūtēju, efektīvai trokšņa slāpēšanai. Mūsdienās, vairāki bezpilota lidaparāti attiecas pie mazās klases lidaparātiem. Tāpēc mazās klases bezpilota lidaparātu izpūtēju akustisko un jaudas parametru izpētei ir liela aktualitāte. Pirmajā bakalaura darba daļā tiek izskatīta teorētiskā informācija par izpūtējiem. Izskatīta teorija par akustiku, kas ir saistīta ar akustisko viļņu izplatīšanos. Arī ir izskatīti izpūtēju veidi atkārībā no to akustisko viļņu slāpēšanas principa. Pirmajā daļā tiek pievērsta uzmanība izplūdes sistēmām, kuri ir domāti jaudas paaugstināšanai. Šis aspekts ir svarīgs lidmašīnām, tā ka no ta ir atkarīgi vairāki lidojuma raksturlielumi. Otrajā daļā tiek izskatīts konkrēts bezpilota lidaparāts ar konkrētu dzinēju, izpūtēju un propelleri. Tika konstatēta nepietiekama akustiska efektīvitāte un piedāvāti trīs varianti ši parametra uzlabošanai. Trešajā daļā tika veikta izmantoto programmu efektīvitātes pārbaude. Veikti dažādu izpūtēju konfigurāciju aprēķini un izpēte. Bakalaura darba rezultātā tika uzprojektēts jauns izpūtējs ar uzlabotiem parametriem priekš lidmašīnas iekšdedzes dzinēja. Diplomdarba apjoms ir 101 lappuses, tas satur 86 attēlus, 26 tabulas, 37 formulas, 3 rasējumus, bibliogrāfiskajā sarakstā uzrādīti 12 izmantotās literatūras avoti.
Keywords FEM, bezpilota lidaparāts, izpūtējs, akustiskie un jaudas parametri
Keywords in English FEM, unmanned aircraft, muffler, acoustic and power parameters
Language lv
Year 2013
Date and time of uploading 24.05.2013 23:17:42