Abstract |
Darbā tiek izpētīta steganogrāfijas zinātnes vēsture un ciparu steganogrāfijas pielietojums audio plūsmās. Steganogrāfija ir zinātne, kura pēta datu slēpšanu tā, lai paša ziņojuma eksistence paliktu nezināma. Ciparu steganogrāfija ir jauna un vēl nepietiekami izpētīta zinātne, interese kurai aug kopā ar multimediju datu izplatīšanu internetā. Strauji augoši multimediju datu apmaiņas apjomi rāda plašākas datu slēpšanas pielietošanas iespējas. Informācijas slēpšana audio plūsmās tiek uzskatīta par īpaši perspektīvu audio datu izplatīšanas un datu slēpšanas iespēju dēļ.
Pastāv jau vairākas steganogrāfiskās metodes audio plūsmu apstrādei un pastāvīgi parādās jaunas metodes; tām ir atšķirīgas pielietošanas sfēras, īpašības un izmantotas slēpšanas tehnikas. Darbā tiek apskatītas dažas audio steganogrāfijas metodes un izstrādāta sistēma metožu vērtēšanai, salīdzināšanai un klasificēšanai. Balstoties uz rezultātiem, kuri tika iegūti, izmantojot izstrādātu sistēmu, tika piedāvātas rekomendācijas apskatīto steganogrāfisko metožu pielietošanai.
Izstrādāta sistēma dod iespēju efektīvi izvērtēt un salīdzināt gan esošas, gan nākotnē rādītas steganogrāfiskās metodes audio plūsmu apstrādei, izmantojot vienotu objektīvu kritēriju kopu. Metožu sakārtošanas un atlases vajadzībām, sistēma piedāvā arī klasifikācijas iespējas. Izveidotājs metožu salīdzinājums, kas tiek balstīts uz absolūtiem un relatīvajiem vērtējumiem, dod iespēju izvērtēt metožu priekšrocības trūkumus un izvēlēties metodi atbilstoši lietotāja prasībām.
Bakalaura darbā ir 40 lappuses, 13 attēli, 8 tabulas un 25 nosaukumu informācijas avoti. |