Abstract |
Lielākā daļa no ES enerģijas patēriņa un CO2 emisiju tiek izraisīti siltuma zudumu rezultātā, kuri tieši atkarīgi no izolācijas standartiem. Mūsdienu ES standarti pieprasa siltuma caurlaidības koeficenta vērtību (U) jumtiem un sienām ap 0.2 W/(m2K), kas nozīmē siltumizolācijas slāņus ap 15-20cm biezumā. Tādas prasības rada problēmas arhitektiem un dažādu tehnisku iekārtu projektētājiem.
Lai atrisinātu tamlīdzīgas problēmas, šajā darbā tika veikti efektīvas siltumizolācijas pētījumi. Darba mērķis ir iegūt efektīvu siltumizolāciju no pieejamiem materiāliem un tehniskām iespējam. Lai nodrošinātu mērķa sasniegšanu, tika izvirzīti sekojoši uzdevumi:
Veikt literatūras apskatu par efektīvo siltumizolāciju.
Pamatojoties uz iegūto informāciju, īstenot eksperimentālus pētījumus par efektīvas siltumizolācijas iegūšanu un pārbaudi.
Izveidot rezultātu analīzi un secinājumus.
Teorijas apskata laikā tika nolemts veikt eksperimentus, izmantojot vakuuma tehnoloģiju, vakuuma izolācijas paneļu radīšanai. Tika noskaidrots, ka vispiemērotākais materiāls tādai izolācijai ir mikrosilīcijs, jo tam piemīt nepieciešamā struktūra vakuuma siltumizolācijai.
Tieši šis materiāls tika izvēlēts kā pamats eksperimentiem. Taču, salīdzināšanai tika izmantoti arī citi materiāli. Rezultātā tika izgatavoti vakuuma paneļi no mikrosilīcija, putupolistirola, keramzīta un fibrolīta.
Pēc visiem nepieciešamajiem mērījumiem, izrādījās, ka vakuuma izmantošana pozitīvi ietekmēja tikai paneli ar mikrosilīcija pildījumu: siltuma vadītspējas vērtība pazeminājās no 0.04517 W/(mK) līdz 0.02267 W/(mK). Pārējiem materiāliem vakuuma tehnoloģijas piemērošana nedeva rezultātus.
Maģistra darbs 83 lapu apjomā, ietver sevī 57 attēlus, 13 tabulas un 23 literatūras avotus. |