Abstract |
ANOTĀCIJA
Maģistra darbs Riska samazināšanas iespējas, ņemot vērā iekārtas, darba vidi un cilvēku ceļu būvē izpildīts, par pamatu ņemot ceļu būves uzņēmumu ASA.C.B., tā pieredzi darba aizsardzības organizēšanā un īstenošanā.
Maģistra darba galvenie jautājumi ir, cik lielā mērā nodarbinātos ceļu būvē var ietekmēt putekļi, ieelpojamais kristāliskā silīcija dioksīds, troksnis un vibrācija, kas rodas darba procesā.
Maģistra darba teorētiskajā daļā tiek vispārīgi izskatīts, kas ir ražošanas troksnis, vibrācija un putekļi, par pamatu ņemot likumdošanas aktus un mācību materiālus, kā ražošanas putekļi, troksnis un vibrācija ietekmē nodarbināto veselību, tai skaitā ceļu būvē, kāds ir iespējamais nodarbināto veselības apdraudējums. Tiek apzinātas iespējamās sekas, ja netiek veikti preventīvie pasākumi. Aplūkota ir kolektīvo un individuālo aizsardzības līdzekļu pielietošanas nepieciešamība.
Analītiskajā daļā tiek analizēta ASA.C.B. darba struktūra un darba aizsardzības sistēma uzņēmumā. Tiek apskatīts, kādi ir pētījumi par ieelpojamā kristāliskā silīcija dioksīda ietekmi uz nodarbinātajiem Eiropas Savienībā, salīdzināti ASV un Eiropas Savienības pētījumi ieelpojamā kristāliskā silīcija dioksīda samazināšanai asfaltbetona frēzēšanas darba procesā, iespējas šo risku samazināšanai, kā arī trokšņa un vibrācijas pētījumi Eiropas Savienībā. Veikts ieskats par autoceļu būvniecības izmaksām, būvniecībā izmantojamo materiālu izpēte. Ir noskaidrots, kādi ir galvenie ergonomikas jautājumi ceļu būvē. Apskatītas arodsaslimstības Latvijā, to samazināšanas iespējas.
Praktiskajā daļā tiek novērtēti praktiskie darba risku mērījumi, noteikts riska līmenis, kas rodas putekļu, trokšņa un vibrācijas iedarbībā, noteikta šo riska faktoru ietekme uz nodarbināto veselību. Izvērtētas darba risku samazināšanas iespējas. Apskatīts ceļa seguma konstrukcijas veidošana un pielietojamie asfaltbetona materiāli.
Izvērtējot riska līmeņus ceļu būvē saskaņā ar Austrālijas Kvīnlendas universitātes metodi, secinām, ka tie ir augsti, strādājot astoņas stundas.
Pamatojoties uz maģistra darbā veiktajiem pētījumiem izdarīti 9 secinājumi un 11 priekšlikumi, kā samazināt darba riska faktorus.
Maģistra darba apjoms ir 82 lappuses, 15 tabulas, 16 attēli, un izmantoti 35 informācijas avoti.
Darba pielikums ietver akreditēta uzņēmuma darba vides riska faktoru mērījumus.
Tulkojumu no angļu valodas veica darba autors.
Darbs uzrakstīts latviešu valodā. |