Abstract |
Būvniecības nozare pašlaik ir saistīta ar daudzām problēmām, no kurām dažas ietver zemu produktivitāti, vides problēmas un pienācīgas mijiedarbības trūkumu starp ieinteresētajām personām. Šajā darbā ir aplūkota jaunu pieeju izmantošana būvniecībā, t.i., ēku informācijas modelēšana (BIM), ekonomiska būvniecība un integrētā projektu piegāde (IPD), kā šo problēmu risināšanas veidi. Pētījumā tiek novērtēts, cik lielā mērā tie veicina efektivitāti, ilgtspējību un projektu īstenošanu, kā arī ar to īstenošanu saistītās problēmas.
Šis pētījums ir balstīts uz teorētisko ietvaru, kas iegūts, izmantojot visaptverošu literatūras apskatu un apkopotus aptaujas datus no nozares profesionāļiem. Rezultāti atklāj, ka tradicionālajām būvniecības procedūrām parasti ir grūtības kontrolēt apjomu, laiku un izmaksas, un tās bieži saskaras ar atkārtotu neefektivitāti, izmaksu pārsniegšanu un kavēšanos. Taču plašākas problēmas, tostarp pretestība jaunas prakses pārņemšanai, nepietiekama darbaspēka apmācība un dažkārt nekonsekventi noteikumi, padara tos vēl grūtākus. Neskatoties uz to, pētījums atklāj, ka BIM izmantošana uzlabo projekta veiktspēju, nodrošinot reāllaika sadarbību un precīzu resursu pārvaldību. Lean Construction optimizē projekta produktivitāti un samazina atkritumu daudzumu, koncentrējoties uz vērtības radīšanu. Tomēr IPD veicina atbildības un apņemšanās koncepciju starp projektā iesaistītajām personām, jo visiem projekta dalībniekiem ir jāuzņemas visi riski un ieguvumi, to darot, tādējādi radot projekta izpildes sadarbības raksturu.
Pētījums piedāvā vairākus risinājumus ieviešanas šķēršļu pārvarēšanai. Daži no tiem ietver darbaspēka apmācību, izmantojot strukturētas apmācības programmas, lai palielinātu izpratni par Lean Construction koncepcijām, skaidru ieviešanas vadlīniju ieviešanu, lai veicinātu BIM ieviešanu un prasības IPD sarežģītiem vai liela mēroga projektiem. Pētījumā uzsvērta darbaspēka attīstības nepieciešamība, uzsvērta profesionālās apmācības nozīme, sadarbojoties nozares pārstāvjiem un akadēmiskajām institūcijām, lai audzinātu profesionāļus progresīvu būvniecības procesu vadīšanai. Pētījumā arī izklāstītas pašreizējo regulējošo procesu reformas, lai padarītu projektus efektīvākus un veicinātu ilgtspējīgāku uzvedību.
Šī disertācija pierāda, ka BIM, Lean Construction un IPD ir ietekmīgas metodoloģijas, kuras, integrējoties, sniedz virzienu, kā risināt vēsturiskas problēmas būvniecības jomā. Šīs metodes rada ceļus uz lielāku efektivitāti, ilgtspējību un inovācijām. Tomēr, lai šī pārveide notiktu, ir nepieciešama stingra vadības apņemšanās izmantot jaunas tehnoloģijas, politikas, kas ir būtiskas, lai ar to strādātu vairākas ieinteresētās personas, un pašreizējās prakses reforma. Ieviešot šīs izmaiņas, būvniecības nozare var pārvarēt esošās nepilnības. |