Abstract |
Darba tēma: Naftas produktu savākšanas ekipējuma tehnoloģisko paņēmienu pilnveide.
Pētījuma mērķis: Eksperimentālā veidā atrast visefektīvāko bonas pildījumu no organiskas izcelsmes materiāliem naftas produktu savākšanai no ūdens virsmas.
Teorētiskās daļas pētījuma ietvaros tika veikta specializētās literatūras un interneta resursu izpēte, kā arī normatīvo un reglamentējošo aktu izpēte, tika vākta un analizēta informācija par piesārņojumu Baltijas jūrā un pasaules okeānos. Tika pētīti starptautiski normatīvi un regulējumi, kuri attiecināmi uz kuģošanas nozari un kuģu rīcību neparedzētos apstākļos, jeb naftas noplūdes situācijās, kā arī pastāvošos regulējumus, par kuģu naftas piesārņojuma aprīkojuma nepieciešamību.
Darbā ievākta informācija par pasaulē izmantotājiem naftas savākšanas ekipējuma un iekārtu veidiem un to izmantošanas iespējām. Tika veikts naftas savākšanas ekipējuma un iekārtu daudzveidības salīdzinājums ar Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēkos pieejamo un izmantoto ekipējumu. Izpētīti normatīvie akti, kuri nosaka vajadzību pēc naftas ekipējuma un šo normatīvo aktu daudzveidība un ietekme uz kuģošanas industriju.
Darbā tika pētīts un analizēts organiskas izcelsmes materiāli, kuri pieejami Latvijas teritorijā un kurš var tikt izmantots kā pildījums absorbējošajām bonām.
Praktiskā darba daļas ietvaros tika veikts pētījums ar naftas izplūžu pareģošanas un aprēķinu veikšanas lietojumprogrammu SeaTrack Web, sadarbībā ar Maritime Rescue and Coordination Center RIGA jeb Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centru Rīga, lai izpētītu naftas noplūžu nopietnību Baltijas jūrā un aptuveno nepieciešamo reaģēšanas laiku noplūdes gadījumā.
Pēc materiālu informācijas apkopojuma veikts eksperiments, kur darba autors veica eksperimentālu pētījumu ar pieejamajiem organiskas izcelsmes materiāliem, lai noteiktu kurš Latvijā pieejamais materiāls būtu efektīvākais kā pildījums naftas savākšanas absorbējošajās bonās. Tika izmantoti piecu grupu materiāli: kūdras produktu grupa, māla produktu grupa, kompozītmateriālu un izejvielas produktu grupa, ūdenszāļu produktu grupa, koksnes produktu grupa. Materiāli un to savienojumi tika testēti, tos ievietojot tilpnē ar ūdeni, kurā tika pievienota motoreļļa. Rezultāti tika pārbaudīti sverot materiālu un pārbaudot cik ūdenī ir palikusi eļļa izmantojot izopropanola pievienošanas metodi.
Pētījuma rezultātā efektīvākais tika izvēlēts kaltētu ūdenszāļu maisījums, kurš parādīja ļoti augstus rezultātus un otrajā vietā kafijas/kūdras maisījums, kurš arī uzrādīja augstus rezultātus, taču arī nelielus trūkumus, kuri ietekmēja rezultāta ilgstošu noturību.
Darba nobeigumā sniegti secinājumi un autora priekšlikumi, lai nākotnē varētu attīstīt izvēlēta materiāla bonu ražošanu un ieteikumi, kā uzlabot to darbību. |