Abstract |
Ņemot vērā pieaugošo enerģētikas krīžu skaitu un nenoteiktību pasaules enerģijas tirgos, ģimenes energoapgādes drošības nodrošināšana ir kļuvusi ļoti svarīga. Šajā darbā aplūkota kritiskā nepieciešamība pēc energoapgādes drošības risinājumiem ģimenes mājokļiem Latvijā, Eiropā, gatavojoties enerģētiskajai krīzei.
Pētījuma mērķis ir atklāt un novērtēt metodes, tehnoloģijas un faktorus, kas varētu uzlabot energoapgādes drošību ģimenēm, kas dzīvo dzīvojamās ēkās. Izpētot Latvijas pašreizējo enerģētisko vidi un apzinot iespējamos šķēršļus un ievainojamības, šī pētījuma mērķis ir nodrošināt efektīvas stratēģijas, lai rastu risinājumus enerģētiskās neatkarības ietekmei uz ģimenēm.
Atjaunojamās enerģijas integrācija, energoefektivitātes pasākumi, enerģijas uzglabāšanas sistēmas un mājokļu pieprasījuma pārvaldības pieejas ir visas galvenās izpētes tēmas. Diplomdarbā aplūkota arī viedo tehnoloģiju, decentralizētas enerģijas ražošanas un kopienas iniciatīvu ietekme uz enerģijas noturības un pašpietiekamības uzlabošanu.
Turklāt pētījumā tiek pētītas dažādas programmatūras, regulējošās sistēmas un finansiālie stimuli, kas varētu palīdzēt mājsaimniecībām īstenot energoapgādes drošības pasākumus, analizēti gadījumu pētījumi un citu valstu labākā prakse, lai rastu labāko un tālāku ieskatu Latvijas vidē.
Maģistra darba vispārējais mērķis ir izveidot paraugscenāriju enerģētikas risinājumiem, kas gatavojas enerģētiskajai krīzei ģimenes mājsaimniecībā 200m², pamatojoties uz darba vadītāju uzticētajiem uzdevumiem.
Pirmajā nodaļā ir sniegts literatūras apskats par enerģētikas krīzi un visiem tās aspektiem. Tiek pētīti arī ar to saistītie enerģētikas risinājumi, ko atbalsta dažādas publikācijas par šo tēmu. Nodaļas beigās tiek veikts padziļināts bibliogrāfisks apskats. Otrajā nodaļā ir sniegts pilns dažādu modeļu simulācijas un enerģijas aprēķinu metodoloģiju skaidrojums.
Pētījuma tehnika ietver simulācijas modeļu izveidi EnergyPLAN ietvaros, lai novērtētu dažādus energoapgādes drošības risinājumus, piemēram, atjaunojamās enerģijas integrāciju, enerģijas uzglabāšanas sistēmas, pieprasījuma puses pārvaldību un rezerves enerģijas avotus, kā arī šo rezultātu salīdzināšanu, izmantojot TRNSYS programmatūru, un visbeidzot 3D modelēšanu. mājsaimniecības, izmantojot AutoCAD ar optimālu tehnoloģiju organizēšanu, kas ieviestas, lai panāktu neatkarību no ārējiem avotiem. Šie paņēmieni tiek novērtēti, pamatojoties uz to spēju nodrošināt nepārtrauktu elektroenerģijas piegādi ģimenes mājām.
Pētījumā simulētas enerģētikas krīzes, izmantojot reālās pasaules datus un Latvijai raksturīgus scenārijus, ņemot vērā tādus elementus kā enerģijas patēriņa modeļi, atjaunojamās enerģijas potenciāls un esošā enerģētikas infrastruktūra. Dažādu energoapgādes drošības sistēmu veiktspēja un praktiskums tiek novērtēts, izmantojot stingrus modelēšanas testus, ņemot vērā ekonomisko dzīvotspēju, ietekmi uz vidi un uzticamību. |