Abstract |
Bakalaura darbs veltīts trīs veida jūras vēja turbīnu atbalstu konstrukciju analīzei, optimizācijai un salīdzināšanai. Monopālim, trijkājim un kopņu tornim.
Darba pirmajā daļā tika veikts literatūras apskats par vēja enerģijas un tādējādi arī jūras vēja enerģijas attīstību. Lai uzsvērtu darba nozīmi, tika aplūkoti jūras vēja enerģijas ieguvumi, ierobežojumi kā arī potenciāls pasaules enerģijas problēmu
risināšanā.
Tika veikts apskats par trīs populārāko turbīnu atbalsta konstrukciju veidiem, monopāli, trijkāji un kopņu torni. Lai sastādītu kritērijus, pēc kuriem salīdzināt trīs veida atbalstus, lai veiktu izvēli par optimālo atbalsta konstrukciju, ņemot vērā gan ekonomiskus, gan stiprības faktorus, tika aplūkotas atbalstu ražošanas, uzstādīšanas un ilgmūžības nianses un raksturīpašības.
Lai salīdzinātu konstrukciju stiprību, tika izveidoti modeļi SolidWorks programmā, pamatojoties uz reālās pasaules piemēriem. Vēja turbīna, kas tika izvēlēta kā standarts trim konstrukcijām bija GE Haliade-X 12MW. Tika aprēķinātas vēja un viļņu izraisītās slodzes, balstoties uz iepriekš veiktiem pētijumiem, lai spētu veikt simulācijas SolidWorks programmā.
Pēc sākotnējām simulācijām, modeļi tika optimizēti, lai novērotu, kuri konstrukciju komponenti visvairāk ietekmē stiprības faktorus un citus simulācijā novērotus rezultātus. Mērķis nebija nokļūt līdz optimālam dizainam, kas pilnībā atbilst pakļautām slodzēm, bet dot norādi par konstrukciju mērogojamību un iespējamību, ņemot vērā tādus faktorus kā konstrukcijas masa.
Pēc atkārtotām simulācijām tika sastādīta kopēja analīze un salīdzinājums, lai ņemtu vērā jauniegūtos rezultātus, kā arī iepriekš apskatītos faktorus, lai spētu izvēlēties optimālo atbalsta konstrukciju jaunam potenciālam jūras vēja parkam, atkarībā no uzstādīšanas un ekspluatācijas apstākļiem.
Darba apjoms sastāv no 60 teksta lapām, to saturā 17 formulas, 19 attēli, 20 tabulas un
atsauces uz 57 informācijas avotiem. |