Abstract |
Maļavko E. ”Ergonomiskie un psihoemocionālie riski un to novēršana
programmēšanas inženieriem”: Maģistra darbs / E. Maļavko, Rīga: RTU IEVF, maģistra profesionālo studiju programma “Darba aizsardzība”, 2024. 85 lpp.
Maģistra darbs rakstīts latviešu valodā, to veido ievads, teorētiskā daļa, analītiskā daļa, praktiskā daļa, secinājumi un priekšlikumi. Darba apjoms neskaitot pielikumus ir 85 lpp., tajā iekļauti 35 attēli, 3 tabulas. Bibliogrāfiskajā sarakstā ietverti 38 avoti latviešu, 6 avoti angļu un 4 avoti vācu valodā. Darbam pievienoti 4 pielikumi. Darba mērķis ir novērtēt ergonomiskos riskus programmēšanas inženieriem un ar to saistītas arodslimības. Izpētīt ar stresa un izdegšanas sindromu saistītus faktorus programmēšanas inženieru darba vidē. Apskatīt ergonomiskos, psihoemocionālos riskus, izdarīt secinājumus un izstrādāt priekšlikumus, mazināt risku ietekmi uz veselību un arodsaslimšanām, veikt uzlabojumus darba vidē un darba vietās. Teorētiskajā darba daļā tiek aprakstīta ergonomiska darba vide, mikroklimats, telpu gaisa kvalitātes uzlabošana. Tiek aprakstīti saslimšanas veidi un to risku mazināšana programmēšanas inženieru darba vidē. Psihosociālie un organizātoriskie riski. Analītiskajā darba daļā tiek aprakstīta trīs programmēšanas inženieru darba vide izmantojot anketēšanas metodi.
Praktiskajā darba daļā tiek aprakstīta programmēšanas inženieru uzņēmumu darba vides un darba vietu uzlabošana. Jaunu datorkrēslu izvēle un to iegāde vienā no programmēšanas inženieru uzņēmumiem. Kā arī papildus veiktie uzlabojumi uzņēmumā “X”. Nozīmīgākie secinājumi un priekšlikumi: Aptaujātie programmēšanas inženieri norāda, ka darbā ir noslogotas rokas, plecu, muguras daļa un kājas un pēc darba dienas beigām izjūt (35%) muguras, (20%) plaukstu, (18%) galvas sāpes, kā arī kairinājumu acīs (13%). Autors piedāvā šādu darba režīmu programmēšanas inženieru uzņēmumos piem., 45 min, strādā 5-10 min. atpūšas. Starp darba laikiem ir jāievēro atpūtas pauzes, kā arī ir jāveic muskuļu atslodzes vingrinājumi. Tādā veidā samazinot statistisko slodzi darba laikā, strādājot vienveidīgā darba pozā un atpūtinot redzi. |