Abstract |
Diplomdarbā ir veikta muitas darba novērtējums kultūras priekšmetu nelikumīgas pārvietošanas novēršanā, esošā problemātika un sniegti priekšlikumi situācijas uzlabošanai nākotnē.
Darba autors teorētiski pēta kas ir kultūras priekšmets, kāpēc tas tiek apdraudēts, kādas kriminālas darbības var būt saistītas ar to un kādā veidā tiek iesaistīta muita. Kā arī tiek praktiski izvērtēts, kāpēc ir jāpievērš uzmanība un resursi muitas pārvaldei, kura var būtiski ietekmēt kultūras priekšmetu problemātiku. Tēma ir aktuāla starptautiskā mērogā un daudzām starptautiskām organizācijām tas ir viens no prioritārajiem virzieniem, arī WCO, bet ne Latvijā. Tāpēc prognozējami nākotnē, tas varētu kļūt par neatrisinātu un eskalējošu problēmu. Darbā tiek dots muitas novērtējums Latvijā dotajā jomā un skarta divu valstu pieredze kultūras priekšmetu kontrabandas novēršanā, un ko Latvija varētu pieņemt no tās.
Darba mērķis ir novērtēt un noteikt muitas darba lomu kultūras priekšmetu nelikumīgā tirdzniecības un pārvietošanas novēršanā. Šā mērķa sasniegšanai, ir noteikti sekojoši uzdevumi: raksturot kultūras priekšmetu tiesiskajā regulējumā, izpētīt nacionālos un starptautiskos tiesību aktus, kuri saistīti ar kultūras priekšmetiem un to pārvadāšanas noteikumiem, analizēt un sakopot kultūras priekšmetu jomā aktuālās problēmas, kāpēc tās veidojas un kādas var būt sekas nākotnē, izpētīt citu valstu un starptautisku organizāciju priekšlikumus problēmu risināšanā, analizēt muitas darba lomu kultūras priekšmetu starptautiskas aprites pārvietošanā un kultūras priekšmetu muitas kontroles nozīmi muitas darbā.
Darbs sastāv no 5 daļām, kur pirmajā daļā sniegts vispārējs kultūras mantojuma un priekšmetu raksturojums. Otrajā daļā tiek uzskaitīts tiesiskais regulējums kultūras priekšmetu pārvietošanas jomā, kas ir aktuāls arī muitas amatpersonai. Trešajā daļā ir aprakstīts kultūras priekšmetu apdraudējums un sniegts paskaidrojums kāpēc tas tiek aizsargāts. Ceturtajā daļā tiek sniegta Latvijas muitas darbības novērtējums kultūras vērtību kontrabandas ierobežošanā. Piektajā daļā tiek apkopota Latvijas, Itālijas un Izraēlas pieredze kultūras priekšmetu aizsardzībā. Sestajā daļā tiek sniegti darbā aprakstīto problēmu iespējamie risinājumi. Darbs izklāstīts uz 63 lpp., izmantoti 5 attēli un 1 tabula, pievienoti 6 pielikumi, izmantotās literatūras sarakstā 58 vienības. |