Abstract |
Bakalaura darba tēma ir “Nelegālo ienākumu plūsmas stratēģijas un to apkarošanas metodes”. Bakalaura darbu izstrādāja Rīgas Tehniskās Universitātes Inženierekonomikas un vadības fakultātes studente Anna Auptmane.
Bakalaura darba mērķis ir analizēt nelegālo ienākumu plūsmu veidošanos un izplatīšanos, identificējot stratēģiskās darbības, kas tiek pielietotas to radīšanā, kā arī izpētīt kādu ietekmi tās atstāj uz sabiedrību un ekonomiku. Vienlaikus, izpētīt esošās apkarošanas metodes un pasākumus gan valsts līmenī, gan starptautiski, un veikt to novērtējumu, sniedzot autores skatījumu un ieteikumus nelegālo ienākumu plūsmu apkarošanai. Lai mērķi sasniegtu tiks identificētas jomas, kuras veido un izplata nelegālās ienākumu plūsmas, analizētas nelikumīgas darbības, kuras rada nelegālos ienākumus, pētīta šo darbību ietekme uz makroekonomiku, iepazīts apkarošanas iestāžu darbs to apkarošanā, apskatīti labās prakses piemēri, kas ierobežo nelikumīgo darbību veikšanu, un veikti secinājumi un izstrādāti priekšlikumu plūsmu apkarošanai.
Bakalaura darbs sastāv no 5 daļām. Pirmajā daļā aprakstīts nelegālo ienākumu plūsmu jēdziens un raksturotas jomas, kurās tās iedalās, tiek izprasta atšķirība starp nelegālām un nelikumīgām darbībām, un tiek analizēta nelegālo ienākumu plūsmas ietekme uz makroekonomiku. Otrajā daļā tiek detalizētāk aplūkotas un raksturotas stratēģijas jeb nelikumīgās darbības, kas rada nelegālās ienākumu plūsmas, pētīts cik izplatītas šīs darbības ir Latvijā un Baltijas valstīs un aprakstīti daži no reāliem pārkāpumu gadījumiem vai doti piemēri tam, kā šīs darbības tiek veiktas. Trešajā daļā tiek aprakstīts kā notiek no nelikumīgām darbībām iegūtu līdzekļu legalizācija, aprakstīti galvenie legalizācijas posmi gan no starptautiska skatījuma, gan nacionāli. Savukārt, ceturtajā bakalaura darba daļā tiek raksturotas nozīmīgākās iestādes, kas līdzdarbojas, lai apkarotu nelikumīgās ienākumu plūsmas. Sākot ar Eiropas Savienības līmeņa un starptautiski nozīmīgām iestādēm, tādām kā – Eiropas Komisija, Eiropas Banku iestāde, Eiropas Centrālā banka, Eiropols, Starptautiskais Valūtas fonds un Pasaules banka, un turpinot ar iestādēm, kuras Latvijā atbild par apkarošanas pasākumu izstrādi un nelegālo plūsmu uzraudzību. Visbeidzot, piektajā nodaļā, pamatojoties uz jaunāko pieejamo informāciju un datiem ir novērtēta nelikumīgo ienākumu plūsmu apkarošana Latvijā. Pētījuma nobeigumā ir izdarīts īss kopsavilkums, izdarīti secinājumi, uz kuriem balstoties izdarīti priekšlikumi, kas norāda uz iespējamām veicamajām darbībām, lai sekmētu nelikumīgi iegūtu plūsmu apkarošanu.
Darba apjoms ir 60 lapaspuses, darbā ir iekļautas 4 tabulas, 8 attēli un 3 pielikumi. |