Abstract |
Līdz ar straujo tehnoloģisko izaugsmi arī muitas dokumenti tiek iesniegti elektroniskā formātā. Latvijā šim mērķim ir izveidota Elektroniskā muitas datu apstrādes sistēma (EMDAS), kas 2023. gadā piedzīvoja lielas izmaiņas saistībā ar trīs jaunu apakšsistēmu ieviešanu - Automatizēto importa sistēmu (AIS), Automatizēto eksporta sistēmu (AES) un Tranzīta kontroles sistēmu 2 (TKS2). Katrām izmaiņām ir gan pozitīvas, gan negatīvas sekas. Bakalaura darbā “Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas darbības pilnveides risinājumi” tiek pētīta jaunās Automatizētās eksporta sistēmas darbība, identificētas tās nepilnības un piedāvāti to risinājumi.
Darba mērķis ir izpētīt un analizēt Automatizētās eksporta sistēmas darbību, identificēt tās nepilnības un piedāvāt risinājumus esošajām darbības nepilnībām. Mērķa sasniegšanai tika izvirzīti četri uzdevumi, kuriem katram atbilst viena darba daļa. Pirmajā daļā tiek izpētīta muitas loma Eiropas Savienībā un sabiedrībā, otrajā daļa apraksta eksporta ietekmi uz valsts ekonomisko izaugsmi, trešajā daļā tiek uzsvērta Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas loma eksporta nodrošināšanā, kurā aprakstīta EMDAS attīstība un AES noslodze, savukārt ceturtajā daļā identificētas un analizētas AES nepilnības, to finansiālā ietekme uz komersantiem, kā arī piedāvāti potenciālie risinājumi.
Pētījuma objekts ir eksporta muitas procedūras, savukārt priekšmets – Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas apakšsistēma Automatizētā eksporta sistēma.
Bakalaura darba apjoms ir 51 lpp, kurš sastāv no 4 daļām, 16 attēliem, 4 tabulām un 7 formulām. Darbam ir viens pielikums, kura apjoms ir 2 lpp. Darbā izmantots 41 informācijas avots. |